Společnost z Izraele vyvíjí orální vakcínu proti covid-19

Home Vakcíny Společnost z Izraele vyvíjí orální vakcínu proti covid-19

Představte si vakcínu proti covid-19, která by měla podobu pilulky: žádné jehly, žádní zdravotníci, kteří ji aplikují, a navíc může být doručena lidem přímo domů.

Izraelský farmaceutická společnost Oramed se právě o to snaží a je připravena zahájit svou první klinickou studii, řekl v rozhovoru její generální ředitel Nadav Kidron. Vzhledem k tomu, že je plně proočkovaných pouhých 15 % světové populace, celosvětový boj za ukončení pandemie zdaleka nekončí. Orální vakcíny jsou zvláště atraktivní pro rozvojový svět, protože snižují logistickou zátěž imunizačních kampaní. Mohly by však také zvýšit proočkovanost v bohatých zemích, kde je averze k jehle často opomíjeným faktorem váhavosti. Nedávný průzkum zjistil, že téměř 19 milionů Američanů, kteří odmítají vakcíny, by je vzalo, kdyby měli možnost pilulky.

„Aby vakcína skutečně dobře fungovala, potřebujeme, aby ji užívalo co nejvíce lidí,“ řekl Kidron. Mezi další výhody patří menší množství odpadu ze stříkaček a plastů a potenciálně méně vedlejších účinků.

 


Výzvy u orální formy podání vakcíny

Navzdory mnoha teoretickým výhodám existuje jen málo úspěšných orálních vakcín, protože aktivní složky mají tendenci nepřežít cestu gastrointestinálním traktem. Výjimkou jsou vakcíny proti nemocem, které se samy přenášejí ústy a trávicím systémem – existuje například účinná orální vakcína proti dětské obrně. Společnost Oramed, která byla založena v roce 2006, věří, že překonala technické překážky tím, že navrhla kapsli, která přežije silně kyselé prostředí střev. Vynalezla svou technologii pro předchozí produkt, experimentální perorální formu inzulínu, léku pro diabetiky, který byl dosud podáván pouze injekčně. Kapsle od společnosti, vyvinutá ve spolupráci s nositelem Nobelovy ceny, biochemikem Avramem Hershkem (který je členem vědeckého poradního výboru společnosti Oramed) má dobře chránící povrch, který zpomaluje degradaci obsahu. Uvolňuje také molekuly zvané inhibitory proteázy, které brání enzymům v tenkém střevě rozkládat inzulín, a látku zvyšující absorpci, která pomáhá inzulínu proniknout do krevního řečiště. Tento lék byl dávkován stovkám pacientů v pozdní fázi klinických studií v USA, přičemž výsledky jsou očekávány v září 2022. Oramed nyní založil novou, většinově vlastněnou společnost Oravax, která přebírá technologii kapslí od perorálního inzulínového produktu a využívá ji pro orální vakcínu proti covid-19.

 

Použití částic podobných viru

K vyvolání imunitní reakce vědci společnosti navrhli syntetické částice podobné koronaviru. Ty napodobují 3 klíčové struktury patogenu: spike protein, obalový protein a membránový protein. Většina v současnosti povolených vakcín, jako je Pfizer nebo AstraZeneca, je založena na samotném spike proteinu, díky čemuž časem skýtají menší ochranu – spike protein koronaviru totiž mutuje. Zacílením na více částí viru, včetně struktur, které méně mutují, by vakcína Oravax mohla být odolnější vůči variantám, řekl Kidron. Společnost požádala o započetí testů v několika zemích a očekává, že první testy budou zahájeny v Izraeli během několika týdnů; zatím čeká na schválení izraelským ministerstvem zdravotnictví. Kidron řekl, že si zpočátku představoval roli vakcíny v rozvojových zemích, které ještě nenakoupily dostatečné zásoby současných injekčních vakcín, předtím než se zde vytvoří trhy. Vakcinační pilulka by mohla být obzvláště atraktivní, pokud budou potřeba průběžné posilovací dávky. Setká-li se s úspěchem, představovala by také důkaz konceptu budoucích orálně podávaných vakcín.

„Představte si, že Vám vakcína proti chřipce přijde domů poštou, vezmete si ji – a máte hotovo.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *