Největší pokles užívání antibiotik za 20 let se shoduje s pandemií covid-19

Home Medical Největší pokles užívání antibiotik za 20 let se shoduje s pandemií covid-19

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnilo data ukazující největší pokles spotřeby antibiotik za dvě desetiletí, což se shoduje s pandemií covid-19.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zveřejnilo data, která ukazují, že celosvětová spotřeba antibiotik v letech 2019–2020 klesla o více než 18 %. Tento pokles je největším poklesem spotřeby antibiotik za dvě desetiletí historie Evropské sítě pro dohled nad spotřebou antimikrobiálních látek. Zveřejnění dat v recenzovaném časopise Eurosurveillance se navíc časově shodovalo s Evropským dnem povědomí o antibiotikách (18.11.) a prvním dnem Světového týdne povědomí o antibiotikách. Pokles používání antibiotik je považován za pozitivní vývoj, protože to může být nejúčinnější taktika při omezování antimikrobiální rezistence. Nadměrná expozice i těm nejsilnějším antibiotikům může způsobit mutaci patogenů a vytvoření rezistence vůči lékům, které je mají usmrtit. Úsilí o antimikrobiální dozor skutečně vyžaduje, aby poskytovatelé zdravotní péče drasticky omezili zbytečné předepisování antibiotik.

Tato data byla shromážděna Evropskou sítí pro dohled nad spotřebou antimikrobiálních látek a zaznamenala pokles užívání antibiotik ve 26 z 27 sledovaných zemí. V těchto zemích spotřeba penicilinu a dalších beta-laktamů, jako jsou linkosamidy, streptograminy, cefalosporiny a makrolidy, mezi lety 2019 a 2020 poklesla. V roce 2016 byla průměrná roční změna ve spotřebě antibiotik pro systémové použití vážená populací −0,34 denně dávek (DDD) na 1000 obyvatel a den, což představuje meziroční pokles o 1,8 %. Od roku 2019-2020 byl pokles 10x  vyšší, −3,35 DDD na 1000 obyvatel a den, což vedlo k poklesu o 18,3 % mezi lety 2019-2020.

Autoři studie se domnívají, že tento pokles je způsoben prudkým snížením počtu návštěv lékařů primární péče během pandemie covid-19, ať už kvůli osobnímu rozhodnutí neriskovat, nebo kvůli potížím s plánováním návštěv lékaře. Před covidem-19 představoval sektor primární péče 80–90 % všech předepsaných antibiotik, především pro infekce dýchacích cest. Pokles spotřeby antibiotik pravděpodobně koreluje s celkovým poklesem nemocí dýchacího ústrojí mimo covid-19. Opatření související s covid-19, jako jsou roušky, sociální odstup a obecná zvýšená pozornost věnovaná hygieně, pomohly předcházet také dalším nemocem kromě covid-19. Autoři studii uzavřeli očekáváním, že pokles spotřeby antimikrobiálních látek bude pokračovat i v dalším roce, tato data se však teprve uvidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *