Evropský regulační úřad pro léky ujišťuje o bezpečnosti vakcíny AstraZeneca

Home Vakcíny Evropský regulační úřad pro léky ujišťuje o bezpečnosti vakcíny AstraZeneca

Ve čtvrtek regulační úřad Evropské unie prohlásil, že vakcína proti covid-19 od AstraZeneca je bezpečná a efektivní pro použití v populaci. Úředníci doufají, že toto ujištění zmírní rostoucí obavy ohledně vakcíny kvůli zjištěním, že injekce může vést k některým vzácným vedlejším účinkům.

Obavy z vakcíny vzrostly kvůli případům krevních sraženin a snížené hladiny krevních destiček, což přimělo některé země v EU zastavit její podávání. Více jak desítka zemí zatím pozastavila používání vakcíny od AstraZeneca, včetně Itálie, Španělska, Francie, Dánska a Norska. Tento krok byl propagován jako strategie zajišťující, aby veřejnost věděla, že vlády berou obavy vážně.

„V rozsáhlých očkovacích kampaních je běžné, že země hlásí eventuální nežádoucí účinky, které se objeví po imunizaci,“ oznámila ve středu WHO. „To ale nutně neznamená, že události souvisejí s očkováním samotným, ale je dobrým zvykem to prošetřit. Ukazuje to také, že systém dohledu funguje a že jsou zavedeny účinné kontroly. “

Krátká pauza v používání vakcíny nastává v době, kdy se Evropa jako celek snaží zvládnout novou vlnu případů nákazy a hrozí, že se jí podaří zvrátit zpět pokrok, jehož dosud EU dosáhla. V Polsku je nyní více lidí na ventilátoru než kdykoli jindy během pandemie, a Itálie obnovila lockdowny s cílem omezit případná ohniska. V Paříži veřejné nemocnice bijí na poplach ohledně stále zoufalejší situace a tvrdí, že se snaží najít dostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Pozastavení používání vakcíny AstraZeneca by proto mohlo doslova stát mnoho životů.

Po ujištění od regulačního orgánu pro léčiva však mnoho zemí uvedlo, že pravděpodobně znovu zahájí její používání a vrátí tuto vakcínu zpět do svého arzenálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *