Virové vektorové vakcíny

Home Vakcíny Virové vektorové vakcíny

Vakcíny, které obsahují viry konstruované tak, aby přenášely geny koronaviru. Některé virové vektorové vakcíny vstupují do buněk a způsobují jejich produkci virových proteinů. Jiné virové vektory se pomalu replikují a nesou na svém povrchu proteiny koronaviru.


Čínská společnost CanSino Biologics vyvinula vakcínu založenou na adenoviru s názvem Ad5 ve spolupráci s Biologickým ústavem při Akademii vojenských lékařských věd v zemi . V květnu zveřejnili slibné výsledky bezpečnostní studie fáze 1 a v červenci uvedli, že jejich studie fáze 2 prokázaly, že vakcína vyvolala silnou imunitní odpověď. V nebývalém kroku čínská armáda schválila vakcínu 25. června na rok jako „speciálně potřebnou drogu“. CanSino by neřekl, zda by bylo očkování pro vojáky povinné nebo nepovinné. Od srpna zahájilo CanSino zkušební fáze 3 v řadě zemí, včetně Saúdské Arábie, Pákistán a Rusko .

 


Gamaleya Research Institute , který je součástí ruského ministerstva zdravotnictví, která byla zahájena klinických zkoušek v červnu vakcíny Říkali Gam-Covid-VAC. Jedná se o kombinaci dvou adenovirů, Ad5 a Ad26, které byly vytvořeny pomocí genu pro koronaviry.

Prezident Vladimir V. Putin 11. srpna oznámil, že ruský regulační orgán zdravotní péče schválil vakcínu přejmenovanou na Sputnik V ještě před zahájením studií 3. fáze. Odborníci na vakcíny tento krok odsoudili jako riskantní a Rusko později oznámení vrátilo a uvedlo, že schválení bylo „podmíněným registračním osvědčením“, které bude záviset na pozitivních výsledcích studií fáze 3. Tyto zkoušky, původně plánované pouze pro 2 000 dobrovolníků,byly rozšířeny na 40 000 . Kromě Ruska byli dobrovolníci přijímáni v Bělorusku, Spojených arabských emirátech a Venezuele. 17. října byla v Indii zahájena zkušební fáze 2/3 .

V malé studii zjistili, že Sputnik poskytoval protilátky proti koronaviru a mírné vedlejší účinky. Rusko mezitím vyjednalo dohody o dodávkách vakcín do zemí včetně Argentiny , Brazílie, Mexika a Indie .

 


Před deseti lety vědci z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu vyvinuli metodu výroby vakcín z viru zvaného Adenovirus 26 nebo zkráceně Ad26. Společnost Johnson & Johnson vyvinula vakcíny proti ebole a dalším chorobám s Ad26 a nyní vyrobila vakcínu pro koronaviry. V březnu obdrželi od vlády Spojených států 456 milionů dolarů na podporu jejich přechodu k výrobě. Vakcína poskytla ochranu při pokusech na opicích . Společnost Johnson & Johnson zahájila zkoušky fáze 1 v červenci a zahájila zkoušku fáze 3s až 60 000 účastníky v září. Na rozdíl od jiných vakcín ve studiích fáze 3 vyžaduje jejich vakcína místo dvou pouze jednu dávku.

V srpnu federální vláda souhlasila, že v případě schválení vakcíny zaplatí 1 miliardu dolarů za 100 milionů dávek. Evropská unie dosáhla podobnou dohodu ze dne 8. října za 200 milionů dávek. Společnost se zaměřuje na výrobu nejméně miliardy dávek v roce 2021.

12. října společnost Johnson & Johnson oznámila, že zahájila pauzu, aby vyšetřila nežádoucí reakci u dobrovolníka . Soud pokračoval o jedenáct dní později. I přes zpoždění společnost očekává dosažení výsledků do konce roku.


Britsko-švédská společnost AstraZeneca a Oxfordská univerzita vyvinuly vakcínu na bázi šimpanzího adenoviru s názvem ChAdOx1. V květnu USA udělily projektu 1,2 miliardy dolarů na podporu 300 milionů dávek, pokud se vakcína osvědčí. Studie na opicích zjistila, že vakcína chránila zvířata před touto chorobou . Ve studii Fáze 1/2 vývojáři vakcín nezjistilijakékoli závažné nežádoucí účinky. Zjistili, že vakcína produkuje protilátky proti koronaviru i proti jiné imunitní obraně. Vakcína zahájila studie fáze 2/3 v Anglii a Indii (kde je známá jako Covishield). Společnost AstraZeneca navíc zahájila zkoušky fáze 3 v Brazílii, Jižní Africe a Spojených státech .

V srpnu dosáhla Evropská unie dohody, že AstraZeneca dodá 400 milionů dávek, pokud pokusy přinesou pozitivní výsledky. Společnost uvedla, že jejich celková výrobní kapacita pro vakcínu, pokud bude schválena, činí dvě miliardy dávek. Indický sérový institut již vyrobil miliony dávek určených k použití při pokusech. 6. září zastavila společnost AstraZeneca globální zkouškyvakcíny vyšetřit jednoho dobrovolníka, u kterého se vyvinula forma zánětu zvaná příčná myelitida. Během týdne byly zkoušky zahájeny ve všech zemích kromě Spojených států. Mezitím noviny v Brazílii informovaly 21. října, že dobrovolník v tamním procesu zemřel na Covid-19. I když AstraZeneca případ nekomentoval, pokus nebyl pozastaven, což vedlo externí odborníky k závěru, že dobrovolník musel dostávat placebo. 23. října FDA povolila opětovné zahájení pokusu.

 


Italská biotechnologická společnost ReiThera vyvinula vakcínu Covid-19 nazvanou GRAd-COV2, která je založena na adenoviru infikujícím gorily. Ve spolupráci s Národním ústavem pro infekční nemoci Lazzaro Spallanzani v Římě zahájili na konci července proces 1. fáze .

 

 


Zatímco mnoho vakcín se podává jako injekce, některé vakcíny lze brát jako pilulku. Orální vakcíny byly schváleny proti chorobám, jako je obrna, cholera a tyfus. Malá sanfranciská společnost Vaxart se specializuje na vývoj orálních vakcín. Vytvořili a otestovali pilulky na chřipku a další nemoci. Začátkem tohoto roku společnost Vaxart začala pracovat na perorální vakcíně pro Covid-19. Obsahuje adenovirus zvaný Ad5 (stejný virový vektor ve vakcíně CanSinoBio i v ruském Sputniku V).

Když Vaxart dal pilulkám myši , vytvořily protilátky proti koronaviru. Myši netrpí příznaky Covid-19, takže vědci poté přešli na křečky, kde u nepublikované studie zjistili, že vakcína chránila křečky před dvěma důležitými příznaky onemocnění: úbytkem hmotnosti a zduřením plic. V říjnu společnost začala dávat pilulky dobrovolníkům v klinické studii fáze 1 .

Ačkoli žádná z vakcín společnosti Vaxart dosud nebyla licencována, cena akcií společnosti se v první polovině roku 2020 zvýšila o 3 600 procent. V červnu zveřejnil The New York Times , zajišťovací fond, který částečně ovládal společnost, odprodal většinu svých akcií a započetl se zisky 200 milionů $. V návaznosti na toto oznámení začalo ministerstvo spravedlnosti společnost vyšetřovat , přičemž proti společnosti Vaxart, jejím vedoucím pracovníkům a představenstvu byla podána řada soudních sporů s akcionáři.

 


Americká společnost Merck získala v červnu rakouskou firmu Themis Bioscience a pracuje na vakcíně původně vyvinuté v Institutu Pasteur . Vakcína používá oslabený virus spalniček, který nese gen pro protein spike koronaviru. Výzkumníci zahájili v 1. srpnu zkušební fázi.

 


V roce 2019 vědci z hongkonské univerzity a univerzity Xiamen vytvořili vakcínu proti chřipce nosním sprejem na základě geneticky oslabené formy viru chřipky. Začátkem letošního roku vyvinuli vakcínu tak, aby produkovala také část proteinu špičkového koronaviru. 9. září obdržely souhlas se zahájením klinických studií ve spolupráci s Beijing Wantai Biological Pharmacy .

 


Před třemi desetiletími vyvinulo Německé centrum pro výzkum infekcí vakcínu proti neštovicím z neškodného viru zvaného Modified Vaccinia Ankara nebo zkráceně MVA. V posledních letech jej upravili tak, aby vytvořili vakcínu proti MERS, nemoci způsobené jiným koronavirem. Letos na jaře vyrobili vakcínu na bázi MVA pro SARS-CoV-2, koronavirus, který způsobuje pandemii Covid-19. Nese gen pro protein špice, který se produkuje uvnitř buněk, které napadá. 29. září zaregistrovalo centrum a konsorcium německých univerzit zkoušku 1. fáze . Očekává se, že vakcína bude připravena ke schválení do konce roku 2021.

 


Kromě svého projektu se společností Themis spolupracuje společnost Merck se společností IAVI na druhé vakcíně proti virovým vektorům. Je založen na virech vezikulární stomatitidy, stejný přístup, který společnost Merck úspěšně použila k výrobě první schválené vakcíny proti ebole . Navrhli svou vakcínu proti koronaviru jako pilulku, což by potenciálně mohlo usnadnit distribuci než injekční stříkačky. Merck a IAVI obdržely od vlády Spojených států 38 milionů dolarů na podporu svého výzkumu a 30. září zaregistrovaly studii 1. fáze .

 


Kalifornská společnost ImmunityBio zahájila v říjnu první fázi studie vakcíny Covid-19. Vakcína používá adenovirus Ad5, stejný, jaký používá CanSinBio a Gamelaya Institute v Rusku. ImmunityBio zkonstruoval virus Ad5 tak, aby přenášel geny pro dva geny z koronaviru. Kromě proteinu špice nese také gen pro protein nazývaný nukleokapsid. Společnost doufá, že tato kombinace vyvolá silnou imunitní odpověď na virus. Předsedou a generálním ředitelem ImmunityBio je miliardář Patrick Soon-Shiong , majitel Los Angeles Times.

 


Na jaře zahájil Izraelský institut pro biologický výzkum práce na vakcíně proti koronavirům založené na virech vezikulární stomatitidy. Zkonstruovali viry tak, aby nesly gen pro spikový protein koronaviru. 25. října izraelská vláda oznámila , že vakcína s názvem Brilife bude zařazena do studií fáze 1. Pokud bude vakcína úspěšná ve studiích fáze 1 a fáze 2, vědci doufají, že zahájí zkoušky fáze 3 na jaře 2021.

 


Švýcarská společnost Novartis bude vyrábět vakcíny založené na léčbě genovou terapií vyvinutou Massachusetts Eye and Ear Hospital, Massachusetts General Hospital a Gene Therapy Program na University of Pennsylvania. Virus nazývaný adeno-asociovaný virus dodává fragmenty genu koronaviru do buněk. Zahájení zkoušek fáze 1 by mělo být koncem roku 2020.

Další virové vektorové vakcíny v aktivním preklinickém vývoji zahrnují vakcíny od: Altimmune; Lékařská fakulta Icahn na hoře Sinaj; Intravacc; KU Leuven; Vakcíny Meissa; Španělské národní centrum pro biotechnologie a Španělská národní rada pro výzkum; Thomas Jefferson University a Bharat Biotechnology; Tonix Pharmaceuticals; University of Pittsburgh; Vivaldi Biosciences; Washingtonská univerzita.
Aktualizováno 20. října

“Every child has the right to feel safe and protected in their own home – how is this poor child going to sleep tonight or in coming nights? What are the long term effects on her going to be?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *