Vakcíny na bázi bílkovin

Home Vakcíny Vakcíny na bázi bílkovin

Vakcíny, které obsahují proteiny koronaviru, ale žádný genetický materiál. Některé vakcíny obsahují celé bílkoviny a některé obsahují jejich fragmenty. Některé zabalí mnoho z těchto molekul na nanočástice.

Logo společnosti Novavax

Marylandský Novavax vyrábí vakcíny lepením proteinů na mikroskopické částice. Tímto způsobem přijali řadu různých nemocí; jejich vakcína proti chřipce dokončila zkoušky fáze 3 v březnu. Společnost zahájila v květnu pokusy s vakcínou Covid-19 a společnost Coalition for Epidemic Preparedness Innovations investovala do vakcíny 384 milionů dolarů. V červenci vláda USA přidělila 1,6 miliardy USD na podporu klinických studií a výroby vakcíny .

Poté, co se slibnými výsledky z předběžných studií u opic a lidí, Novavax zahájil fázi 2 v srpnu v Jižní Africe. Zaslepená, placebem kontrolovaná studie na 2 900 osobách bude měřit nejen bezpečnost vakcíny, ale její účinnost. Příští měsíc, Novavax vypustil z fáze 3 zkušební snímáním otisků prstů až 15.000 dobrovolníků ve Velké Británii. Potenciálně by to mohlo přinést výsledky do začátku roku 2021. Je připravována rozsáhlejší studie fáze 3, která by měla být ve Spojených státech spuštěna do konce listopadu.

Pokud zkoušky uspějí, očekává společnost Novavax do prvního čtvrtletí roku 2021 dodání 100 milionů dávek pro použití ve Spojených státech. V září dosáhl Novavax dohody s indickým Serum Institute, významným výrobcem vakcín, které jim podle nich umožní produkovat až 2 miliardy dávek ročně.

Logo Ústavu lékařské biologie na Čínské akademii lékařských věd

V červenci zahájila čínská společnost Anhui Zhifei Longcom studie fáze 2 pro vakcínu, která je kombinací virových proteinů a adjuvans stimulujícího imunitní systém. Společnost je součástí společnosti Chongqing Zhifei Biological Products a navázala partnerství s Čínskou akademií lékařských věd.

Logo Finlay Vaccine Institute

18. srpna vedoucí epidemiologie na kubánském ministerstvu veřejného zdraví oznámil , že Finlay Vaccine Institute v Havaně zahájí klinické hodnocení vakcíny pro Covid-19. Vakcína s názvem Soberana 1 obsahuje část proteinu špice zvaného RBD spolu se dvěma dalšími složkami: bílkovinami z bakterií a hydroxidem hlinitým. Tyto přísady, známé jako adjuvanty, posilují reakci imunitního systému na koronavirový RBD.

Vektorové logo institutu

26. srpna zaregistrovalo Vector Institute, ruské biologické výzkumné centrum, studii fáze 1/2 pro vakcínu proti koronaviru, které se říká EpiVacCorona. Vakcína obsahuje malé části virových proteinů známých jako peptidy. Podle novinových zpráv už pokusy EpiVacCorona začaly. 14. října Vladimir Putin oznámil, že Rusko udělilo regulační schválení společnosti EpiVacCorona, čímž se stala druhou vakcínou, která získala toto označení po vakcíně Sputnik V institutu Gamelaya Institute. Podobně jako vakcína Sputnik získala EpiVacCorona schválení před zkouškou fáze 3, aby prokázala, že je bezpečná a účinná. Očekává se, že tento soud začne později v tomto roce.

Logo Sanofi

Kromě své vakcíny mRNA vyvinula Sanofi vakcínu Covid-19 založenou na virových proteinech. Produkovali proteiny pomocí umělých virů, které rostou uvnitř buněk hmyzu. GSK doplnil tyto proteiny adjuvansy, které stimulují imunitní systém. Vakcína je založena na stejném designu, jaký společnost Sanofi použila při výrobě schválené vakcíny proti chřipce Flublok . Společnosti zahájily v září klinickou studii fáze 1/2. Plánují zahájit studii fáze 3 v prosinci a doufají, že do poloviny roku 2021 budou vědět, zda je vakcína bezpečná a účinná.

Sanofi vyjednala před zahájením klinických studií vyjednání několika významných obchodů s dodávkou vakcíny, včetně dohody se Spojenými státy ve výši 2,1 miliardy USD na poskytnutí 100 milionů dávek. 18. září uzavřeli další dohodu s Evropskou unií o 300 milionech dávek v blíže neurčeném množství a později dosáhli dohody s Kanadou až o 72 milionech dávek. Kromě toho společnost Sanofi souhlasila s poskytnutím 200 milionů dávek společnosti COVAX, mezinárodní spolupráci pro rovnoměrné dodávání vakcín do celého světa. Mají plány udělat až jednu miliardu dávek v roce 2021.

logo spybiotech

SpyBiotech , společnost odštěpená z Oxfordské univerzity, v září oznámila, že první dobrovolníci v australské studii fáze 1/2 dostávali vakcínu Covid-19. Vědci vytvořili vakcínu ze směsi bílkovin. Některé z proteinů z virů hepatitidy B se shromažďují do dutých skořápek. Vědci zdobili tyto skořápky částí proteinu spike coronavirus. Pokusy probíhá Indický sérový institut, který licencoval technologii od SpyBiotech.

Logo společnosti Clover Biopharmaceuticals

Společnost Clover Biopharmaceuticals vyvinula vakcínu obsahující špičkový protein z koronavirů. Pro další stimulaci imunitního systému se vakcína podává ve spojení s takzvanými adjuvans britského výrobce léčiv GSK a americké společnosti Dynavax . Investice z CEPI podpoří rozvoj výroby, která by mohla vést k produkci stovek milionů dávek ročně.

Clover zahájil zkušební fázi 1 v červnu. V září společnost oznámila , že rozšiřuje zkušební verzi a očekávala zahájení zkušební fáze 2 do konce roku 2020.

Logo University of Queensland

Vakcína z australské univerzity v Queenslandu dodává virové proteiny pozměněné tak, aby vyvolaly silnější imunitní odpověď. Pokusy na křečcích ukázaly, že vakcína je chránila před koronavirem. Univerzita zahájila v červenci studie 1. fáze, které kombinovaly proteiny s adjuvans vyrobeným CSL . Pokud budou výsledky pozitivní, CSL pokročí v pozdních stadiích klinických studií do konce roku 2020. V září se výrobci vakcín dohodli s australskou vládou na dodání 51 milionů dávek, pokud výsledky přinesou pozitivní výsledky. Očekávali, že první dodávka vakcín bude hotová v polovině roku 2021.

Logo Medicago

Kanadské Medicago, částečně financované výrobcem cigaret Philipem Morrisem, používá k výrobě vakcín druh tabáku. Dodávají virové geny do listů a rostlinné buňky poté vytvářejí proteinové skořápky napodobující viry. V červenci zahájilo Medicago studie fáze 1 s rostlinnou vakcínou Covid-19 v kombinaci s adjuvanty od výrobců léčiv GSK a Dynavax. 23. října společnost oznámila, že dosáhla dohody s vládou Kanady o dodávkách 76 milionů dávek.

Logo Vaxine

Australská společnost Vaxine vyvinula vakcínu, která kombinuje virové proteiny s adjuvans stimulujícím imunitní systém. Fáze 1 začala v létě, a fáze 2 studie se očekává, že k zahájení do konce tohoto roku.

Logo společnosti Kentucky BioProcessing

Druhá vakcína na bázi tabáku se vyvíjí ve společnosti Kentucky BioProcessing , americké dceřiné společnosti společnosti British American Tobacco, výrobce Lucky Strike a dalších cigaret. Stejně jako Medicago, i Kentucky BioProcessing inženýři druh tabáku zvaný Nicotiana benthamiana vyrábí virové proteiny. Společnost dříve používala tuto techniku ​​k výrobě léku zvaného Zmapp pro ebolu. Po předklinickém testování na jaře zaregistrovali v červenci studii fáze 1 pro svou vakcínu proti koronaviru. Soud má být zahájen v listopadu.

Logo Medigen

Tchajwanský výrobce vakcín Medigen vyrábí vakcínu vyrobenou z kombinace špičkových proteinů a adjuvans od Dynavaxu. Po sérii slibné pokusy na zvířatech, začali injekčních dobrovolníky pro Phase 1 proces v počátku října.

Adimmune Corp. - CMOCRO

Tchajwanský výrobce vakcín Adimmune dostal povolení k zahájení studie fáze 1 20. srpna. Vakcína obsahuje RBD část virového proteinu.

 

Logo West China Hospital of Sichuan University

V červenci zveřejnili vědci v Západočínské nemocnici na Sichuanské univerzitě studii v Nature popisující vakcínu vyrobenou z oblasti RBD proteinu špice, která by mohla chránit myši a opice před koronavirem. 24. srpna dostali souhlas s spuštěním zkušební fáze 1. fáze. Při výrobě vakcíny vědci kódují oblast RBD v genu, který vloží do viru. Poté infikují buňky hmyzu virem, což způsobuje, že molekulu tvoří ve velkém množství.

Logo univerzity v Tübingenu

Na jaře vytvořili vědci na univerzitě v Tübingenu v Německu vakcínu vyrobenou z osmi částí dvou virových proteinů spolu s adjuvans stimulujícím imunitu. V září zahájili zkušební fázi 1. fáze.

Logo Finlay Vaccine Institute

V říjnu zahájil kubánský institut Finlay Vaccine Institute klinické studie s jejich druhou experimentální vakcínou proti koronaviru. Známý jako Sovereign 2, obsahuje RBD část proteinu spike koronaviru. Fragment RBD je fúzován se standardní vakcínou proti tetanu, díky čemuž je stabilní. Používá také hydroxid hlinitý.

Logo Severní Koreje

18. července severokorejská Státní komise pro vědu a technologii na svých webových stránkách oznámila, že zahájila klinické zkoušky vakcíny založené na části proteinu spike koronaviru. Je těžké nezávisle určit, kolik pravdy je na tvrzení z izolované diktatury. Komise tvrdila, že vakcínu testovala na zvířatech, neposkytla však žádné údaje. Navíc uvedl, že zkoušky účinnosti by musely být provedeny v jiné zemi „protože v Koreji DPR není případ Covid-19.“ To je tvrzení, které odborníci považují za velmi pochybné .

Logo University of Pittsburgh

Vakcína vyvíjená na University of Pittsburgh, nazvaná PittCoVacc, je kožní náplast opatřená 400 malými jehličkami z cukru. Po umístění na kůži se jehly rozpouštějí a dodávají virové proteiny do těla. Jeho tvůrci plánují zahájit klinické zkoušky koncem roku 2020.

Jiné vakcíny na bázi bílkovinv aktivním předklinickém vývoji zahrnují vakcíny od: Adaptive Phage Therapeutics; AdaptVac a Bavarian Nordic; Institut aplikované biotechnologie; Artes Biotech; Axon Neuroscience; BiOMVis a univerzita v Trentu; City College of New York a TechnoVax; EpiVax; GeoVax; Tepelná biologie; IBio a CC-Pharming; Icosavax a Washingtonská univerzita; ImmunoPrecise protilátky; IMV; Instituto Butantan; Intravacc; IrsiCaixa; Centrum biomedicíny a genomu Izmir; Národní autonomní univerzita v Mexiku; Navarrabiomed; NidoVax; OncoGen; Oragenics; OSE Immunotherapeutics; Osivax; PDS biotechnologie; Papežská katolická univerzita v Chile; Saiba; SK Bioscience; University of Alberta; University of Georgia a EpiVax; University of Saskatchewan and VIDO-InterVac; University of Virginia; UNSAM-CONICET; Vaxform; Vaxil-Bio; VBI vakcíny; Verndari;VIDO-InterVac; Voltron Therapeutics; Walter Reed Army Institute of Research; Wyss Institute a Harvard University; Yisheng Biopharma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *