Vakcíny jsou účinné také proti variatně delta

Home Vakcíny Vakcíny jsou účinné také proti variatně delta

Nedávná data ukazují, že všechny tři vakcíny proti covid-19 podávané v USA vykazují vysokou míru vakcinační efektivnosti (VE).

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zveřejnilo data, která ukazují, že tři vakcíny (Pfizer-BioNTech, Moderna a Janssen/Johnson & Johnson) podávané v USA prokazují vysokou úroveň účinnosti očkování (VE), zejména proti závažné infekci.

„Vakcinační efektivnost všech tří povolených kombinovaných vakcín proti covid-19 zůstala vysoká, pokud jde o prevenci hospitalizace (86 %) a kontaktování zařízení  ED/UC (82 %),“ napsalo CDC ve své zprávě. Data pocházejí z hlášení získaných z 32 867 návštěv lékařů ve 187 nemocnicích, 221 pohotovostních odděleních (ED) a klinikách urgentní péče (UC) v 9 amerických státech v době od června do srpna. Začalo to dnem, kdy varianta delta tvořila 50 % sekvenovaných izolátů v každém zdravotnickém zařízení. Studie demonstruje hodnotu očkování během nárůstu delty letos v létě.

„Mezi dospělými, který navštívili zařízení ED/UC s onemocněním covid-19 (celkem 18 231, medián věku pacienta 43 let, IQR 29–62 let), byly laboratorně potvrzené infekce SARS-CoV-2 identifikovány u 28,9 % (3145 z 10 872) neočkovaných a 7, 0 % (512 ze 7359) plně očkovaných pacientů, “ píše CDC.

Je zajímavé, že v účinnosti různých vakcín byly významné statistické rozdíly.

„Vakcinační efektivnost byla nejvyšší u příjemců vakcíny Moderna (92 %), následovaných příjemci vakcín Pfizer-BioNTech (77 %) a nejnižší (65 %) u příjemců vakcíny Janssen.

Autoři ve své studii uvádí 3 omezení:

  1. VE v čase, protože očkování nebylo zkoumáno
  2. VE částečného očkování nebyla hodnocena
  3. zjištění nemusí být zobecnitelná pro populaci USA.

„Tato zjištění znovu potvrzují vysokou ochranu vakcín před středně těžkým a těžkým onemocněním covid-19, což má za následek návštěvy ED, UC a hospitalizace. Dále zdůrazňují důležitost plného očkování proti covid-19 a pokračujících výhod očkování proti covid-19 během převahy varianty delta“, uzavírá CDC ve své zprávě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *