V Jižní Africe byly zahájeny testy izraelské orální vakcíny proti covid-19

Home Vakcíny V Jižní Africe byly zahájeny testy izraelské orální vakcíny proti covid-19

Orální očkování má být účinné už po jedné dávce a mohlo by také poskytnout snadno distribuovatelné řešení rostoucí potřeby posilovacích dávek vakcín, říkají tvůrci.

Izraelští tvůrci orální vakcíny proti koronaviru dostali zelenou k zahájení klinických testů v Jižní Africe, u nichž se očekává, že budou spuštěny příští měsíc. Společnost Oramed Pharmaceuticals obdržela povolení od jihoafrického regulačního úřadu pro zdravotnické produkty k zahájení registrace pacientů do 1. fáze klinického testování své pilulky Oravax.

„Jsme nadšeni, že pokročíme vpřed s klinickými zkouškami naší perorální vakcíny proti covid-19 v Jižní Africe,“ řekl Nadav Kidron, generální ředitel izraelské společnosti Oramed, která za pilulkou stojí. Dodal, že podpůrné dávky (boostery) jsou nadále doporučovány, jeho pilulka by mohla poskytnout účinný způsob, jak udržet očkování aktuální. Očekává se, že testy v Jižní Africe budou probíhat souběžně s testováním v Tel Avivu, které začne poté, co bude dokončeno schválení izraelským ministerstvem zdravotnictví. Vakcína bude vhodná pro použití jako počáteční očkování nebo jako přeočkování, dodal Kidron s tím, že pro obě použití má mnoho výhod:

Patří mezi ně snadná distribuce a skutečnost, že většina lidí si raději vezme pilulku než injekci, zejména v Africe. Především v zemích s nízkou proočkovaností by bezpečná, účinná a jednoduše polykatelná vakcína mohla změnit hru v boji proti viru a vrátit život do normálu.“

Oravax je jednorázová orální verze potenciální vakcíny vyvíjená ve spolupráci s indickou firmou Premas Biotech. V březnu společnost oznámila, že úspěšně vytvořila protilátky u prasat. Doufá, že pilulka bude vhodná jako základní počáteční očkování, protože nebude nutné ji uchovávat při nízkých teplotách a eliminuje potřebu mít odborníky na podávání injekcí.

„Věříme, že kandidát na orální vakcínu proti covid-19 od Oravaxu by mohl nabídnout skvělé potenciální řešení pandemie, ať už jako booster nebo první očkování,“ řekl Kidron.  „Orální vakcína proti covid-19 by odstranila některé překážky rychlé distribuce v širokém měřítku a potenciálně by lidem umožnila aplikovat si vakcínu sami doma. Po 1. fázi testů je naším záměrem pokročit ke 2. a 3. fázi kvůli schválení pro nouzové použití v příslušných zemích.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *