Sledování vakcín proti koronavirům

Home Vakcíny Sledování vakcín proti koronavirům

Vakcíny obvykle vyžadují léta výzkumu a testování, než se dostanou na kliniku, ale vědci závodí o to, aby do příštího roku vytvořili bezpečnou a účinnou vakcínu proti koronaviru. Vědci testují 50 vakcín v klinických studiích na lidech a nejméně 87 předklinických vakcín je aktivně vyšetřováno na zvířatech.

Práce začaly v lednu dešifrováním genomu SARS-CoV-2 . První studie bezpečnosti vakcín u lidí začaly v březnu a nyní 10 dosáhlo závěrečných fází testování. Některé z těchto zkoušek selžou a jiné mohou skončit bez jasného výsledku. Několik vakcín však může uspět ve stimulaci imunitního systému k produkci účinných protilátek proti viru.

Zde je uveden stav všech vakcín, které prošly zkouškami na lidech, spolu s výběrem slibných vakcín, které se stále testují na zvířatech.

I když tyto vakcíny mohou potenciálně zabránit infekci, nemohou nemoc vyléčit.

Proces testování vakcín

Vývojový cyklus vakcíny, od laboratoře po kliniku.

PŘEDKLINICKÉ TESTOVÁNÍ: Vědci testují novou vakcínu na buňkách a poté ji podávají zvířatům, jako jsou myši nebo opice, aby zjistili, zda vyvolává imunitní odpověď. Potvrdili jsme 87 předklinických vakcín v aktivním vývoji.

ZKOUŠKY BEZPEČNOSTI FÁZE 1: Vědci dávají vakcínu malému počtu lidí, aby otestovali bezpečnost a dávkování a potvrdili, že stimuluje imunitní systém.

FÁZE 2 ROZŠÍŘENÉ ZKUŠEBNÍ VĚDY: Vědci dávají vakcínu stovkám lidí rozdělených do skupin, jako jsou děti a starší lidé, aby zjistili, zda vakcína v nich působí odlišně. Tyto studie dále testují bezpečnost a schopnost vakcíny stimulovat imunitní systém.

ZKUŠEBNÍ ÚČINNOST FÁZE 3 : Vědci dávají vakcínu tisícům lidí a čekají, až se nakazí, ve srovnání s dobrovolníky, kteří dostávali placebo. Tyto studie mohou určit, zda vakcína chrání před koronavirem. V červnu FDA doporučila výrobcům vakcín, že by chtěli vidět důkazy o tom, že vakcíny mohou chránit nejméně 50 procent těch, kteří je dostávají. Kromě toho jsou studie fáze 3 dostatečně velké, aby odhalily důkazy o relativně vzácných vedlejších účincích, které by mohly chybět v dřívějších studiích.

VČASNÉ NEBO OMEZENÉ SCHVÁLENÍ: Čína a Rusko schválily vakcíny bez čekání na výsledky studií fáze 3. Odborníci tvrdí, že uspěchaný proces má vážná rizika .

SCHVÁLENÍ: Regulační orgány v každé zemi přezkoumávají výsledky studie a rozhodují, zda vakcínu schválí nebo ne. Během pandemie může vakcína obdržet povolení pro nouzové použití, než získá formální souhlas. Jakmile je vakcína licencována, vědci pokračují ve sledování lidí, kteří ji dostanou, aby se ujistili, že je bezpečná a účinná.

KOMBINOVANÉ FÁZE: Jedním ze způsobů, jak urychlit vývoj vakcíny, je kombinovat fáze. Některé vakcíny proti koronavirům jsou nyní ve studiích fáze 1/2, ve kterých jsou poprvé testovány na stovkách lidí. (Upozorňujeme, že náš sledovač počítá kombinovanou zkoušku Fáze 1/2 jako Fázi 1 i Fázi 2.)

POZASTAVENO : Pokud vyšetřovatelé pozorují u dobrovolníků znepokojující příznaky, mohou zahájit pauzu. Po vyšetřování může být soud obnoven nebo zrušen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *