Pfizer: je potřeba čtvrtá dávka vakcíny proti covid-19

Home Vakcíny Pfizer: je potřeba čtvrtá dávka vakcíny proti covid-19

V televizním pořadu Face the Nation generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla řekl, že očekává, že lidé budou potřebovat čtvrtou dávku vakcíny, aby se zabránilo další vlně covid-19.

V lednu studie zveřejněná v The Lancet zjistila, že tři dávky vakcíny Pfizer-BioNTech (BNT162b2) nebo AstraZeneca (AZD1222) proti covid-19 účinně neutralizují variantu omikron. Od objevení omikronu v posledních několika měsících se však slábnoucí ochrana vakcín stala narůstajícím problémem, protože na začátku roku 2022 se zvýšil počet případů. Společnost Pfizer pracuje na posilovací dávce, která se zaměřuje na varianty.

„Varianty přicházejí.“ řekl Bourla. „Omicron byl první varianta, která se dokázala obratným způsobem vyhnout dostupné imunitní ochraně, ale také víme, že doba trvání ochrany netrvá příliš dlouho. O co se snažíme – a pracujeme na tom právě teď velmi pilně – je nejen vytvořit vakcínu, která chrání proti všem variantám včetně omikronu, ale také nějakou, co bude chránit po dobu jednoho roku.”

V celostátně vysílaném rozhovoru v USA řekl Albert Bourla, že je nutné odrazit slábnoucí ochranu. Na otázku, zda je nutná čtvrtá dávka, Bourla odpověděl: „Právě teď je potřeba čtvrtá posilovací dávka. Ochrana, kterou máme z třetí dávky, je dostatečná. Vlastně je docela dobrá proti hospitalizacím a úmrtí, není však dostatečná proti infekcím.”

Zatím nebyla stanovena žádná časová osa pro posilovací dávku proti variantám, ale podle Bourly bude společnost připravena na výrobu ve chvíli, kdy bude učiněno rozhodnutí. Ve stejném rozhovoru řekl, že se budeme muset naučit žít s virem. Na otázku, zda si myslí, že by vakcína proti covid-19 musela být podávána každý rok tak jako vakcína proti chřipce, Bourla odpověděl: „Myslím, že ano.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *