Oravax zahájí testy orální vakcíny proti covid-19

Home Vakcíny Oravax zahájí testy orální vakcíny proti covid-19

Vakcína VLP se zaměřuje na tři povrchové proteiny SARS CoV-2, což by mohlo umožnit její účinnost proti variantám viru.

Oravax společnosti Oramed Pharmaceuticals zahájí klinické testy své perorální vakcíny proti covid-19 v Izraeli se studijním protokolem schváleným komisí IRB v izraelské nemocnici Ichilov. Společnost v současné době čeká na schválení od izraelského ministerstva zdravotnictví pro tyto testy.

Oravax používá technologii orálního podávání proteinů (POD) od společnosti Oramed k vývoji orální verze vakcín, které jsou v současnosti dostupné pouze injekčně. Technologie vakcíny s částicemi podobnými virům (VLP) od Oravax působí na tři povrchové proteiny viru SARS CoV-2 včetně proteinů, které jsou méně náchylné k mutaci. To by mohlo potenciálně umožnit účinnost vakcíny proti stávajícím a budoucím virovým variantám. Navíc lze technologii VLP podávat jako injekci nebo orálně. Oravax vyvíjí perorální vakcínu VLP pro použití jako samostatnou vakcínu nebo podpůrnou dávku (booster) pro jedince, kteří už vakcínu proti covid-19 dostali. Společnost poznamenala, že specialisté (včetně organizace WHO) předpokládají, že u běžné populace a u těch, kteří jsou ohroženi, budou vyžadovány posilovací dávky. Oravax má v úmyslu rozšířit izraelskou klinickou studii vakcíny do globálních studijních center. Vakcína je také analyzována v preklinických studiích variant covidu-19 včetně varianty delta. Výroba vakcíny dle GMP je v současné době na postupu.  

Generální ředitel společnosti Oramed Pharmaceuticals Nadav Kidron řekl: „Naše vakcína je zvláště silným kandidátem proti vyvíjejícímu se viru covid-19 díky svému jedinečnému zacílení na tři proteiny namísto jednoho. Vzhledem k tomu, že delta a další varianty jsou výzvou pro zdravotníky po celém světě, technologie VLP od Oravaxu by se mohla ukázat ještě důležitější v boji proti covidu-19.”

Kromě toho společnost Oravax udělila licenci na specifická práva na svou technologii VLP indické firmě Premas Biotech, aby vyvinula a uvedla na trh injekční formu této technologie v Indii. V rámci dohody má společnost Oravax nárok na licenční poplatky od společnosti Premas za uvedení injekční vakcíny na trh v Indii. Společnost Premas má v úmyslu vyrábět, vyhodnocovat a potenciálně prodávat injekční vakcínu v Indii, kde se očekává, že trh s vakcínou proti covid-19 do roku 2027 vzroste na více než 2,3 miliardy dolarů.

Vzhledem k tomu, že se Oravax zaměřuje na perorální vakcíny, viděli jsme jasný přínos mimolicenčních práv na injekční verzi v Indii, kde je naléhavá potřeba vakcín,“ dodal Kidron.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *