Inhalační vakcína proti covid-19 začíná být testována na lidech

Home Vakcíny Inhalační vakcína proti covid-19 začíná být testována na lidech

Aerosolová platforma slibuje širší ochranu proti SARS-CoV-2 a v současnosti je testována jako booster.

Tým vědců z McMaster University v Kanadě oznámil, že pro klinické studie na lidech počínaje rokem 2022 byly schváleny dvě nové inhalační vakcíny proti covid-19. Vakcíny budou podávány jako booster (posilovací dávka) zdravým jedincům, kteří předtím dostali dvě dávky některé ze schválených vakcín proti covid-19. Inhalační nosní sprejové vakcíny se začínají prosazovat zejména v posledním roce díky většímu potenciálu rozbít infekční řetězce tím, že poskytují dostupnější prostředek ochrany. Záměrem je zastavit infekci v místě vstupu do těla, kde virové částice SARS-CoV-2 infikují buňky v nose předtím, než postoupí dál do plic a dalších orgánů. Tam, kde současné vakcíny, jako je Pfizer, Moderna a J&J, obsahují prvky virového spike proteinu ke stimulaci imunitní reakce proti SARS-CoV-2, nové vakcíny obsahují kromě spike proteinu ještě dva další proteiny.

„Je to poprvé, co byla vyvinuta vakcína obsahující tři významné proteiny viru způsobujícího covid-19, a proto věříme, že rozšíří imunitní odpověď a povede k lepší ochranné imunitě,“ říká Fiona Smaill, specialistka na infekční choroby a profesorka patologie a molekulární medicíny na McMaster University.

Nevýhodou cílení na spike protein, jak vidíme u nových a vznikajících variant obav, je velká pravděpodobnost, že bude mutovat, takže je pro náš imunitní systém složitější jej rozpoznat. To se týká stávajících vakcín, které se zaměřují pouze na původní spike protein a mohou mít slábnoucí účinek. Tým doufá, že začleněním dvou proteinů SARS-CoV-2 z oblastí v genomu, které zůstávají zachovány v každé nové variantě, jejich booster zůstane účinný ve stále se měnícím virovém prostředí.

„Tím, že se zaměříme na širokou škálu imunitních reakcí, na různé části viru způsobujícího covid-19, očekáváme širší ochranu.“

Platforma pro dodávání vakcín byla modelována podle vakcíny proti tuberkulóze, kterou kolega profesorky Smaill, profesor medicíny Zhou Xing na McMaster, zkoumá a vyvíjí již více než dvě desetiletí.

„Naše vakcíny se dostávají prostřednictvím inhalačního aerosolu do plic, kde mají za úkol vyvolat imunitu dýchacích cest, o níž je známo, že poskytuje nejlepší ochranu proti respiračním patogenům,“ vysvětluje Xing.

Nové vakcíny jsou adenovirové vektory, platformy běžně používané pro vakcíny proti chřipce, a také pro vakcínu proti covid-19 od společnosti AstraZeneca.

„Ve své přirozené formě způsobují adenoviry respirační infekce, jako je běžné nachlazení, a ve vzácných případech mohou způsobit plicní infekci, jako je zápal plic,” napsal tým v tiskové zprávě. „Ve své oslabené formě nešíří nemoci, ale mohou být přizpůsobeny tak, aby sloužily jako nosiče nebo vektory pro spouštění cílených imunitních reakcí.“

Pro 1. fázi studie, která by měla trvat 4-6 měsíců, bylo přijato více než 30 zdravých dobrovolníků. Během této doby bude tým zkoumat, jak se po inhalační inokulaci vyvíjí imunitní reakce těla v plicích a krvi, a také bude sledovat možné nežádoucí reakce a vedlejší účinky. V případě úspěchu byly vyrobeny dostatečné dávky vakcíny, aby bylo možné pokročit k mnohem širším klinickým studiím.

 „Naše studie na lidech staví na průkopnické práci a kromě toho, že řeší problém obrovského významu pro veřejné zdraví, posouvá naše základní chrápání toho, jak co nejúčinněji využít viry jako vektory vakcín,“ řekl v prohlášení Matthew Miller, docent z Institutu pro výzkum infekčních chorob při McMaster University.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *