Genetické vakcíny

Home Vakcíny Genetické vakcíny

Biofarmaceutická společnost Moderna

Vyvíjí vakcíny založené na messengerové RNA (mRNA) k produkci virových proteinů v těle. Musí ještě jednu přinést na trh. V lednu začali vyvíjet vakcínu proti koronaviru a od té doby vláda financovala úsilí společnosti Moderna a poskytla podporu téměř 1 miliardu dolarů. Ve spolupráci s National Institutes of Health zjistili, že vakcína chrání opice před koronavirem. V březnu společnost uvedla první vakcínu Covid-19 do pokusů na lidech, což přineslo slibné výsledky. Vakcína postoupila do testování fáze 3, které začalo 27. července. V říjnu společnost oznámila že dokončili nábor všech 30 000 účastníků studie, včetně 7 000 lidí starších 65 let. Zkušební protokol společnosti Moderna, který společnost sdílela v září, naznačuje, že počkají, až značný počet dobrovolníků onemocní, než uvidí, kolik z nich bylo očkováno. Pozorují také, zda některý z účastníků trpí nežádoucími příhodami, vyšetřují jakékoli závažné případy a zjišťují, zda byla příčinou vakcína, nebo jen náhoda. Pokud jejich výsledky splní měřítka FDA, mohla by společnost Moderna potenciálně požádat o povolení nouzového použití do konce roku 2020.

Po obchodní stránce společnost Moderna v červenci prohrála patentový spor ohledně některé z jejich vakcínových technologií. Následující měsíc společnost uvedla, že nemohlo být jisté, že to bylo první, co provedli vynálezy nárokované v jejich patentech, včetně jeho vakcíny proti koronaviru. Společnost mezitím uzavřela dohody s několika zeměmi o dodávce vakcíny, pokud bude schválena. 11. srpna vláda Spojených států udělila společnosti dalších 1,5 miliardy dolarů výměnou za 100 milionů dávek, pokud se vakcína ukáže jako bezpečná a účinná. Společnost Moderna uzavřela podobné dohody s Kanadou, Japonskem a Katarem.

Německá společnost BioNTech a společnost Pfizer

Zahájila spolupráci s čínským výrobcem léčivých přípravků Fosun Pharma na vývoji vakcíny mRNA, která se má podávat ve dvou dávkách. V květnu zahájili studii fáze 1/2 se dvěma verzemi vakcíny. Jsou zjištěno, že obě verze způsobili dobrovolníkům k produkci protilátek proti SARS-CoV-2, stejně jako imunitní buňky zvané T buňky, které reagují na virus. Zjistili, že jedna verze, zvaná BNT162b2, vyvolává podstatně méně vedlejších účinků, jako jsou horečky a únava, a proto se rozhodli přejít do studií fáze 2/3. 27. července společnosti oznámily uvedení na trh studie Fáze 2/3 s 30 000 dobrovolníky ve Spojených státech a dalších zemích včetně Argentiny, Brazílie a Německa. V prozatímní studii společnosti uvedly, že po podání první dávky se u dobrovolníků vyskytly většinou mírné až středně závažné nežádoucí účinky. 12. září společnosti Pfizer a BioNTech oznámily,  že se budou snažit rozšířit své americké hodnocení na 43 000 účastníků. Následující měsíc získali povolení zahájit testování vakcíny u dětí ve věku 12 let – první americký pokus, který tak učinil.

V září řekl Dr. Albert Bourla, výkonný ředitel společnosti Pfizerstudie fáze 3 přinese dostatek výsledků již v říjnu, aby se ukázalo, zda vakcína funguje nebo ne. Prezident Trump hovořil o jejich pokroku a naznačil, že před volbami bude k dispozici vakcína. Ale 27. října Dr. Bourla oznámil, že dobrovolníci ve studii ještě nezažili dostatek případů Covid-19, aby zjistili, zda vakcíny fungují.

Vakcína společností Pfizer a BioNTech, stejně jako téměř všechny ostatní v klinických studiích, vyžaduje dvě dávky. V létě začaly společnosti uzavírat dohody o dodávkách velkých objednávek do zemí po celém světě. Mezitím Japonsko uzavřelo dohodu za 120 milionů dávek a Evropská unie zařídila nákup 200 milionů dávek. Pokud budou jejich vakcíny povoleny, společnosti Pfizer a BioNTech očekávají, že do konce roku 2021 vyrobí více než 1,3 miliardy dávek jejich vakcín po celém světě.

Dostat vakcínu z továrny do náručí lidí by mohlo představovat několik velkých výzev. Stejně jako vakcína společnosti Moderna je i přípravek Pfizer a BioNTech založen na mRNA, která se rozpadá, pokud není uchovávána v hlubokém zmrazení. Výsledkem bude, že vakcína bude muset být ochlazena na minus 80 stupňů Celsia (minus 112 stupňů Fahrenheita), dokud nebude připravena k injekci.

Indická farmaceutická společnost ZYDUS CADILA

V červenci začal indický výrobce vakcín Zydus Cadila testovat vakcínu na bázi DNA dodávanou pomocí kožní náplasti. Zahájili proces fáze 2 přesně 6. srpna a plánuje se zkušební fáze 3, která by měla začít v prosinci.

Německá  biopharmaceutická společnost CureVac

V březnu se Trumpova administrativa neúspěšně pokusila nalákat CureVac, aby přesunul svůj výzkum vakcíny mRNA z Německa do Spojených států. Společnost pokročila ve své práci v Německu a našla slibné odpovědi u myší. V červenci zahájili klinickou studii 1. fáze. Curevac 2. listopadu oznámil, že předběžná studie dobrovolníků odhalila povzbudivou odpověď jejich imunitního systému. V září společnost zahájila studii fáze 2 další informace je, že se fáze 3 studie odehraje do konce roku 2020.

V rozhovoru září, výkonný ředitel CureVac řekl, že společnost do konce roku 2020 vyrobí 100 milionů dávek a doufá, že v roce 2021 získá schválení. CureVac spolupracoval se společností Elona Muska Tesla na vytváření „mikro-továren“ mRNA, které by mohly být rozmístěny po celém světě, aby miliardy dávek vakcíny.

Královská univerzita v Londýně

Vědci z Imperial College London vyvinuli „samo-amplifikující“ RNA vakcínu , která zvyšuje produkci virového proteinu a stimuluje imunitní systém. Zahájili zkoušky Fáze 1/2 15. června a navázali partnerství se společností Morningside Ventures při výrobě a distribuci vakcíny prostřednictvím nové společnosti s názvem VacEquity Global Health. Vědci očekávají, že do konce roku budou vědět, zda je vakcína účinná.

Japonská biotechnologická společnost AnGes

30. června japonská biotechnologická společnost AnGes oznámila, že zahájila studie fáze 1 s vakcínou na bázi DNA vyvinutou ve spolupráci s univerzitou v Osace a Takara Bio. Společnost představí počáteční výsledky zkoušek v listopadu a plánuje zkoušku fáze 3 do konce roku.

Kalifornská společnost Arcturus Therapeutics a Duke-NUS

V Singapuru vyvinuli vakcínu mRNA. Má „samoreplikační“ design, který vede k vyšší produkci virových proteinů. Testy na zvířatech ukázaly, že je chrání před infekcí. V srpnu zahájil Arcturus zkoušku Fáze 1/2 v Singapurské všeobecné nemocnici.

Americká společnost Inovio

Vyvinula vakcíny na bázi DNA, které jsou dodávány do kůže elektrickými pulsy z ručního zařízení. V klinických studiích mají vakcíny proti řadě nemocí a v červnu oznámili průběžné údaje ze studie fáze 1 na Covid-19. Nezjistili žádné závažné nepříznivé účinky a měřili imunitní odpověď u 34 z 36 dobrovolníků. Inovio však dosud nezveřejnil podrobné výsledky těchto studií a je zapleten do několika soudních sporů s akcionáři a partnerem společnosti. 28. září oznámili, že FDA uvedla vakcínu do částečného klinického zadržení kvůli otázkám ohledně zaváděcího zařízení.

Korejská společnost Genexine

Začala v červnu testovat bezpečnost vakcíny na bázi DNA. Očekávají, že se na podzim přesunou do fáze 2.

Vědci z thajské univerzity Chulalongkorn

Vyvíjejí několik potenciálních vakcín proti koronaviru. Nejvzdálenější je vakcína na bázi mRNA známá jako ChulaCov19. 29. září zaregistrovalo Chula Vaccine Research Center studii fáze 1, která ji testovala na lidech. V rozhovoru pro Bangkok Post vedoucí projektu uvedl, že pro Thajsko a šest dalších asijských zemí může být vyrobeno až 30 milionů dávek, pokud se vakcína ukáže jako bezpečná a účinná.

Kanadská společnost Entos Pharmaceuticals

Vytvořila DNA vakcínu proti koronaviru. Většina ostatních genetických vakcín nese gen pro protein na povrchu viru. Entos místo toho vybral gen pro nukleokapsid, protein, který sedí uvnitř membrány viru. Sázejí, že může nabídnout dlouhodobou imunitu. V říjnu společnost Entos zahájila v Kanadě studii 1. fáze s vakcínou Covigenix VAX-001.

Kanadská společnost Symvivo

Oznámila, že podala DNA vakcínu svému prvnímu dobrovolníkovi ve studii fáze 1. DNA je vložena do neškodných bakterií, které dobrovolníci spolknou ve zmrzlé tekutině (společnost pracuje na tom, aby bakterie vložila do pilulky). Když se bakterie dostanou do střev, DNA vklouzne do buněk ve střevní výstelce, které pak vytvářejí virové proteiny.

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi

Vyvíjí vakcínu mRNA ve spolupráci se společností Translate Bio. Zjistili, že produkuje silnou protilátkovou odpověď u myší a opic a plánují zahájení testů fáze 1 do prosince. Stala by se druhým Sanofiho kandidátem na vakcínu Covid-19 v klinických studiích spolu s jejich vakcínou na bázi proteinů.

Jiné genetické vakcíny v aktivním předklinickém vývoji patří vakcíny od: Applied DNA Sciences, EvviVax a Takis Biotech; DIOSynVax; Elixirgen Therapeutics; ETheRNA; HDT Bio; Institut pro výzkum infekčních nemocí a Amyris; Mediphage Bioceuticals; konsorcia OPENCORONA; Scancell; Španělské národní centrum pro biotechnologie a Španělská národní rada pro výzkum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *