Vzorky kožních stěrů rychle detekují covid-19

Home Medicine Vzorky kožních stěrů rychle detekují covid-19

Přístupy, které měří nepřímý účinek viru na hostitele, mohou nabídnout doplňková řešení při klinickém nebo hromadném testování.

Nedávná studie publikovaná v časopise Lancet E Clinical Medicine zjistila, že neinvazivní vzorky kožních stěrů mohou stačit k rychlé detekci covid-19 ve srovnání s typicky používaným testováním PCR. Studii provedli výzkumníci z univerzit v Manchesteru a Leicesteru ve spolupráci s nemocnicí Frimley NHS Trust.

„Zkoumání nových diagnostických metod a sledování u nového onemocnění, jako je covid-19, které má na svět tak zničující účinek, je zásadní,“ uvedl George Evetts, konzultant pro anestezii a medicínu intenzivní péče v britské nemocnici Frimley Park Hospital. „Odběr vzorků kožního mazu je jednoduchá, neinvazivní metoda, která ukazuje příslib jak pro diagnostiku, tak pro sledování onemocnění ve zdravotnictví i mimo něj.“

Výzkumníci stojící za touto studií shromáždili a analyzovali vzorky kožního mazu, tj. mastné, voskovité látky produkované mazovými žlázami těla, od 67 hospitalizovaných pacientů. Z těchto 67 mělo 30 pacientů pozitivní testy a 37 negativní testy na covid-19.

Pomocí hmotnostní spektrometrie s kapalinovou chromatografií ve spojení s technikou statistického modelování nazvanou „Částečná regrese nejmenších čtverců diskriminační analýza“ výzkumníci rozlišili pozitivní a negativní vzorky.

Nálezy ze studie ukázaly, že u pozitivních testů na covid-19 byla ve srovnání s negativními testy nižší hladina lipidů. Přesnost testů se ještě ještě zvýšila, když zkontrolovali léčbu a všechny další zdravotní stavy.

„Přízrak budoucích pandemií je bohužel pevně na vrcholu agendy vědecké komunity,“ uvedla Melanie Bailey, spoluautorka studie z Univerzity v Surrey. „Naše studie naznačuje, že můžeme být schopni používat neinvazivní prostředky pro testování na nemoci, jako je covid-19 v budoucnu. A to je vývoj, který jistě uvítají všichni. “

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *