WHO zahajuje nové úsilí o vyšetření původu covidu-19

Home Medical WHO zahajuje nové úsilí o vyšetření původu covidu-19

Nově vytvořená „Vědecká poradní skupina pro původ nových patogenů“ (SAGO) Světové zdravotnické organizace (WHO) položí základy pro identifikaci budoucích hrozeb nemocí.

„Covid-19 nebude poslední Nemoc X“ – to je klíčové poselství komentáře zveřejněného 13. října ve vědeckém časopise Science, který napsala Maria D. Van Kerkhove, Michael J. Ryan a Tedros Adhanom Ghebreyesus, všichni z WHO. V tomto příspěvku vychvalují nově vytvořenou Vědeckou poradní skupinu pro původ nových patogenů (SAGO), kterou popisují jako bezprecedentní příležitost lépe vést studie, které konkrétně zkoumají vysoce nebezpečné patogeny. „Nemoc X“ je označení, které organizace používá pro dosud neznámé patogeny, jež představují hrozbu pro lidský život. Vznik SAGO přichází v době, kdy WHO čelí bezprecedentní kontrole svého úsilí vyšetřit původ SARS-CoV-2. Čínské úřady byly obviněny z blokování úsilí mezinárodní organizace posoudit, jak se virus vyvíjel. Někteří zároveň naznačují, že WHO byla vůči čínské vládě příliš uctivá, což čínské vládě v podstatě umožnilo diktovat, jaké informace se uvolňují globální komunitě.

„Porozumění tomu, odkud nové patogeny pocházejí, je nezbytné pro prevenci budoucích ohnisek,” řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel WHO, médiím v den, kdy byl zveřejněn komentář v Science.

Je pozoruhodné, že v komentáři on a jeho kolegové píší, že „laboratorní nehoda nemůže být vyloučena, dokud nebudou existovat dostatečné důkazy (k vyloučení této možnosti) a tyto výsledky nebudou otevřeně sdíleny“. Čínští představitelé dosud popírali, že by rozšíření viru na lidi způsobil únik z laboratoře.

Michael J. Ryan, který působí jako ředitel pro mimořádné situace WHO, na stejné tiskové konferenci dodal, že SAGO představuje poslední šanci světa pochopit původ tohoto viru. Možná není překvapením, že čínští představitelé již varovali, že práce skupiny nesmí být politizována. Přesto, v souladu s dalšími iniciativami v oblasti veřejného zdraví po celém světě, bude SAGOpostavena na robustním přístupu ´jedno zdraví´, který spojuje lidskou, zvířecí a environmentální sféru, aby se zvýšila identifikace rizik, snížení a dozor u zvířat a při rozhraní člověk-zvíře-prostředí,“ jak píší představitelé WHO. Dodávají, že úsilí musí být spojeno s včasnými opatřeními k prozkoumání, charakterizaci a omezení hrozeb s vědeckou spolupráci a sdílením dat. Současně musí výzkumníci spolupracovat na vývoji systematických procesů pro studium vzniku těchto patogenů a jejich cest přenosu z přírodních rezervoárů k lidem a na globálním vylepšení laboratorních protokolů.

„Nejméně 4,8 milionu lidí zemřelo na covid-19,“ píší Van Kerkhove, Ryan a Tedros. „Jim a jejich rodiny dlužíme odpovědi, kde a jak virus vznikl. Je v zájmu všech lépe se připravit na příští Nemoc X.“

Protože další bude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *