Rizikové faktory „dlouhého covidu“ u revmatologických pacientů

Home Medical Rizikové faktory „dlouhého covidu“ u revmatologických pacientů

U lidí s revmatologickými stavy je větší pravděpodobnost, že se unich příznaky covid-19 budou projevovat déle než měsíc. K tomu navíc přispívá kouření nebo už existující onemocnění.

Výzkumníci z Hospital for Special Surgery (HSS) v New Yorku zjistili, že více než polovina pacientů s revmatickým onemocněním, kteří se nakazili covid-19, měla prodloužené příznaky, které trvaly měsíc nebo déle. Revmatická onemocnění způsobují, že imunitní systém napadá vlastní klouby, svaly, kosti a orgány, a pacienti s těmito komorbiditami mohou trpět tzv. dlouhodobým covidem. Studii vedla Medha Barbhaiya MD MPH, revmatoložka z HSS, která řekla:

Pro revmatologické pacienty může být dlouhodobý covid obzvláště náročný, protože tito pacienti již mají závažné chronické zdravotní problémy a dlouhodobý covid vyžaduje další vyšetření.”

Barbhaiya a její tým prezentovali výsledky své studie nazvané „Rizikové faktory pro dlouhodobý covid-19 u revmatologických ambulantních pacientů v New Yorku“ na výročním setkání American College of Rheumatology (ACR). Vědci provedli prostřednictvím e-mailu průzkum u 2572 dospělých, kteří byli v letech 2018–2020 léčeni na revmatologické stavy a pozitivně testováni na covid-19: 56 % respondentů uvedlo, že jejich příznaky covid-19 trvaly déle než 1 měsíc. Riziko dlouhodobého covidu-19 bylo významné u revmatologických pacientů, kteří navíc byli kuřáci nebo trpěli dalším onemocněním, jako je astma, rakovina, choroby plic, chronické onemocnění ledvin, cukrovka, městnavé srdeční selhání nebo infarkt myokardu. Výsledky přiměly výzkumníky k provedení dlouhodobé analýzy revmatologických pacientů s covidem-19, aby zjistili, zda přetrvávající symptomy mají vlivy na revmatologické onemocnění. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *