Očkování proti covid-19 nezvyšuje riziko předčasného porodu

Home Medical Očkování proti covid-19 nezvyšuje riziko předčasného porodu

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo, že očkování proti covid-19 nemá žádnou korelaci s předčasnými porody nebo nižším gestačním věkem při narození.

Vakcíny proti covid-19 byly doporučeny také během těhotenství, aby se zabránilo vážným následkům infekce pro nastávající matku a dítě. Těhotné ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku těžké nebo smrtelné infekce covid-19 a je u nich větší pravděpodobnost, že budou vyžadovat příjem na JIP, invazivní ventilaci a strojově asistované okysličení krve než netěhotné osoby. Proočkovanost mezi těhotnými ženami je však nízká, což je z velké části způsobeno obavami, že by vakcína mohla mít nežádoucí účinky na matku nebo plod. Předchozí studie očkování matek proti covid-19 byly ztíženy malým počtem vzorků a/nebo chybějící neočkovanou kontrolní skupinou.

Studie sponzorovaná CDC hodnotila riziko předčasného porodu a nižšího gestačního věku (SGA) při narození pro matky očkováné proti covid-19. Retrospektivní kohortová studie publikovaná v týdenní zprávě CDC o morbiditě a úmrtnosti (MMWR) použila data od 8 zdravotnických organizací Vaccine Safety Datalink (VSD). „Předčasný porod“ byl definován jako méně než 37 týdnů těhotenství a „SGA při narození“ byl definován jako porodní hmotnost nižší než desátý percentil gestačního věku. Studie zahrnovala 46 079 těhotných žen s živě narozenými dětmi, z nichž 10 064 (21,8 %) dostalo jednu nebo více dávek vakcíny proti covid-19 během těhotenství a mezi 15. prosincem 2020 a 22. červencem 2021. Téměř všechny ženy (98,3 %) byly očkovány během druhého nebo třetího trimestru. Až 96 % očkovaných matek dostalo mRNA vakcínu Pfizer-BioNTech nebo Moderna

Výzkumníci zjistili, že očkování proti covid-19 během těhotenství nebylo spojeno s předčasným porodem (upravený poměr rizik [aHR] = 0,91; 95% CI = 0,82–1,01). Očkování během těhotenství nebylo ani spojeno s nižší SGA při narození (aHR = 0,95; 95% CI = 0,87–1,03). Pozoruhodné je, že při stratifikaci podle typu vakcíny mRNA nebo očkování ve druhém nebo třetím trimestru nebylo zjištěno žádné zvýšené riziko ve srovnání s rizikem u neočkované kohorty těhotných. CDC potvrdilo své doporučení, aby všechny ženy, které jsou těhotné, byly nedávno těhotné a/nebo kojící, nebo se snaží otěhotnět, dostaly kompletní očkovací režim proti covid-19.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *