Některé skupiny pravděpodobně nezmění svůj postoj k očkování proti covid-19 2

Home Medical Některé skupiny pravděpodobně nezmění svůj postoj k očkování proti covid-19 2

Průzkum zveřejněný v JAMA ukazuje, že někteří zůstávají pevně stát za svým, když jde o vakcínu.

I když se v USA zvyšuje přijetí vakcíny proti covid-19, zůstává část populace, která je vytrvale proti vakcínám. To potvrdily to výsledky nedávných studií, včetně těch, které 13. října zveřejnil akademický žurnál JAMA. Průzkumu se zúčastnilo asi 6000 dospělých, z nichž zhruba 2000 nebylo v té době očkováno.

Pravděpodobnost přijetí očkování mezi neočkovanými zůstává stejná nebo se změnila jen mírně v době mezi dubnem/květnem a červnem/červencem. U většiny jedinců zůstává pravděpodobnost přijetí vakcíny proti covid-19 mezi dubnem 2021 a červencem 2021 stabilní,“ napsali vědci z  UCLA Geffen School of Medicine. „Strukturální bariéry mohou zůstat, protože mnoho jedinců, kteří udávali očkování jako „poněkud/velmi pravděpodobné“ v dubnu/květnu, zůstalo neočkovaných také v červnu/červenci.”

Do 24. října bylo 66 % americké populace, tedy asi 191 milionů lidí, plně očkováno, což znamená, že dostali obě dávky mRNA vakcíny Moderna či Pfizer-BioNTech, nebo jednorázovou vakcínu Johnson & Johnson, říká CDC. Toto číslo se v posledních týdnech mírně zvýšilo, částečně díky povinnosti očkování (u některých skupin), stále však naznačuje, že existují lidé, kteří jsou ochotni vzdát se svého zaměstnání nebo volnočasových aktivit (jako je návštěva restaurace nebo účast na sportovních akcích v halách), aby se vyhnuli očkování proti SARS-CoV-2. Pro svou studii výzkumníci UCLA zkoumali 6052 lidí (včetně 2039 neočkovaných) v průzkumu v dubnu/květnu a 5839 stejných respondentů (z toho 1683 neočkovaných) v červnu/červenci. Z těch, kteří v dubnu/květnu uvedli, že se „velmi pravděpodobně“ nechají očkovat proti koronaviru, bylo 67 % plně proočkovaných podle dotazníku z června/července. Naopak mezi respondenty, kteří v dubnovém/květnovém průzkumu uvedli, že je „velmi nepravděpodobné“, že se nechají očkovat, byla do června/července plně proočkovaná pouze 4 %. Navíc 83 % uvedlo, že je nadále „velmi nepravděpodobné“, že by si nechali píchnout vakcínu. Respondenti ve věku 50 až 64 let, lidé žijící v městských/příměstských oblastech a lidé považující se za demokraty (na rozdíl od republikánů), vykazovali asi 2x vyšší pravděpodobnost, že se jejich názory na očkování v průběhu 2dílného průzkumu změní.

Výzkumníci napsali: „Jedinci, kteří si ´nebyli jisti´nebo v dubnu/květnu udávali očkování jako ´poněkud/velmi nepravděpodobné´ a kteří byli středního věku, žijící v městské/předměstské oblasti, Asiaté a demokraté, s největší pravděpodobností hlásili očkování nebo posun k příznivějšímu přístupu do července 2021, což naznačuje, že některé skupiny jsou ‚pohyblivé‘ směrem k očkování. Přestože rozhled, vzdělání a snižování překážek může přimět ‚pohyblivé‘ demografické skupiny k očkování, pro rezistentní skupiny mohou být zapotřebí intenzivnější strategie (např. mandáty).“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *