Mohou nosní spreje pomoci v boji s covid-19?

Home Medical Mohou nosní spreje pomoci v boji s covid-19?

Nos je počátečním dominantním místem virové infekce, replikace a přenosu, takže nosní spreje mohou být řešením pro zastavení šíření.

Zatímco dezinfekce rukou se stala rutinou, odborníci naznačují, že by se normou měla stát i dezinfekce nosů a úst před a po nošení roušky. Nedávné klinické studie prováděné ve Velké Británii ukázaly, že nosní spreje jsou bezpečným a účinným antivirovým prostředkem, který brání přenosu covid-19 a přetrvávání příznaků. Také bylo zjištěno, že snižují závažnost příznaků a poškození u již infikovaných osob.

V rozhovoru dr. Jesse Pelletier, prezident Halodine (značka vědecky podloženého nosního antiseptického roztoku registrovaného u FDA, který má zastavit šíření koronaviru u jeho zdroje) vysvětluje, jak fungují nosní spreje a jestli mají nějaké vedlejší účinky.

 

Jak mohou nosní spreje pomoci při boji s covid-19? Existuje výzkum na podporu jejich účinnosti?

Nosní spreje mohou být prospěšné v boji s covod-19. Jakmile bylo zjištěno, že primárním prostředkem přenosu SARS-CoV-2 jsou kapénky, stal se nos počátečním a dominantním místem virové infekce, replikace a přenosu. Důvodem je, že většinu dýcháme nosem. Nos plní rozhodující roli při čištění a zvlhčování vzduchu určeného pro naše dolní cesty dýchací (plíce). Ve spojení s našimi ústy je také zodpovědný za produkci kapének, které mohou infikovat ostatní.  Nosní spreje, které mohou virus deaktivovat, přitom mohou působit dvěma způsoby. Pokud je člověk infikován SARS-CoV-2, mohou snížit virovou zátěž nebo virové titry, takže člověk bude méně infekční pro ostatní a budou působit jako forma kontroly zdroje. Na druhou stranu, pokud je člověk zdravý, může použití nosního spreje, který deaktivuje virus, působit jako chemická ochrana ke zmírnění nebo prevenci infekce.

 

Mohou být nosní spreje použity u všech věkových skupin? Existují nějaké vedlejší účinky?

Jediným aktuálně dostupným viricidním nosním sprejem je Halodine, který obsahuje jako aktivní farmaceutickou složku (API) antiseptický jodovaný povidon. Sprej je bezpečný pro použití ve většině věkových skupin. Jeho použití u dětí mladších 3 let by mělo být zkonzultováno s pediatrem. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat mravenčení nebo píchání v místě aplikace, které trvá několik minut. Neměly by ho užívat osoby, které trpí onemocněním štítné žlázy, jsou těhotné nebo mají alergii na přípravky obsahující jód. Mezi další nosní spreje, které jsou v současnosti zkoumány, patří ty, které obsahují oxid dusnatý, karagenan izolovaný z červených mořských řas nebo jiné polysacharidy. Halodine představuje další vrstvu ochrany proti viru SARS-CoV-2 a měl by být používán ve spojení s rouškami a dalšími ochrannými opatřeními. Sprej poskytuje další vrstvu ochrany po dobu až 4 hodin.

Halodine zveřejnil výzkum týkající se jeho formulace v některých odborných časopisech. Druhý rukopis dostal úřad CDC, který jej umístil do Thackerovy knihovny, aby lépe informoval lékaře a výzkumníky o řízení a terapii covid-19. Pokračující studie této API ukázaly její výhodu spočívající ve snížení kvantifikace RNA pomocí PCR, snížení titrů infekčních virů a urychlení virové clearance. Používání nosního spreje Halodine spolu s kloktadly do ústní dutiny může během pandemie pomoci při překonávání následných virových řetězců přenosu.

 

Je důležité pokračovat v provádění opatření na ochranu i po očkování vakcínou?

Navzdory vynikající ochraně proti chorobám, kterou poskytuje očkování vakcínou, bude pravděpodobně nadále pokračovat přenos mezi lidmi viru z nosu a úst. To je částečně způsobeno rozdílem mezi systémovou a slizniční imunitou, protože druhá z nich je řízena sekrečními IgA a při současných vakcinačních strategiích může být méně robustní. Jsme také svědky evoluční biologie viru SARS-CoV-2, který se neustále mění na základě darwinovských principů. Nové virové mutace vedly k mnoha variantám, které mohou ovlivnit celou řadu faktorů včetně přenosu, závažnosti onemocnění, testování a neutralizačních schopností protilátek vytvořených očkováním. Některé z těchto variant podkopaly neutralizační schopnost našich vakcín, čímž zvýšily pravděpodobnost infekce, přenosu a dokonce mírného onemocnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *