5 věcí, které byste měli vědět o variantách koronaviru

Home Medical 5 věcí, které byste měli vědět o variantách koronaviru

Virus, který způsobuje covid-19, se vyvíjí, a to komplikuje naše snahy ukončit pandemii. V průběhu loňského roku jsem strávil mnoho času schůzkami s kolegy v naší nadaci i ve světě kvůli možnostem, jak testovat, léčit a předcházet nemoci covid-19. V posledních měsících si odborníci na těchto setkáních se stále více pokládají stejnou otázku: jak nové varianty ovlivní naše úsilí u ukončení pandemie? Svět prošel dlouhou cestu v boji proti covid-19, ale nové varianty viru by mohly ohrozit pokrok, který jsme učinili v předchozím roce. Zde uvádím pět věcí, které byste měli vědět, abyste pochopili, jak varianty viru komplikuji (či nekomplikují) pandemii. Bill Gates 

Pokud jste někdy vynechali každoroční injekci proti chřipce, poznali jste novou variantu viru.

Viry se v průběhu času vyvíjejí. Pokud nepatříte k těm, kteří pracují s infekčními chorobami, představa „variant viru“ Vám možná připadne děsivá, ale není na nich opravdu nic neobvyklého. Schopnost chřipkového viru rychle mutovat (k němu se ještě vrátím) je důvodem, proč je potřeba každý rok dostat nové očkování proti chřipce. Každoročně je nutné vakcínu aktualizovat, abychom drželi krok se stále se proměňujícími kmeny viru.

Abyste pochopili, proč se virus, který způsobuje covid-19, mění, je potřeba pochopit, jak funguje a šíří se v našem těle. Koronavirus (tak jako jiné viry) má jediný cíl: replikovat se. Kdykoli virus napadne buňky, oklame buňku, aby se řídila instrukcemi (genetickými inforamcemi) zakódovanými ve své RNA, aby vzniklo ještě více kopií viru. Když buňka vytváří nový virus, musí tyto instrukce zkopírovat. Pokud jste ve škole měli psaní strojem, jistě více, jak obtížné je něco přepsat bez jediné chyby. Kód viru, který způsobuje covid-19, má délku asi 30 000 znaků. To představuje spoustu příležitostí udělat chybu, ke kterým také u koronaviru dochází často. Většina chyb vede ke vzniku viru, který je buď funkčně identický, nebo se nemůže dál replikovat. Ale jednou za čas dojde ke změně, která viru usnadní nakazit lidi nebo obejít imunitní systém. Když se taková změna začne šířit v populaci, vznikne nová varianta viru.

 

Viděli jsme, jak se stejné mutace vynořují znovu a znovu. A to je dobrá zpráva.

Všechny viry se vyvíjejí, ale ne všechny se vyvíjejí stejnou rychlostí a stejným způsobem. Některé, jako je virus chřipky, se mění rychle, zatímco jiné mutují pomalu. Naštěstí pro nás je virus SARS-CoV-2 ve druhé skupině: mutuje asi poloviční rychlostí než virus chřipky. Vím, že to dnes vypadá, že se stále objevují nové varianty. To proto, že ve světě obíhá obrovské množství viru, takže má více příležitostí se měnit. Až začne počet případů klesat, jistě také uvidíme méně časté objevení nové varianty. Ve srovnání s chřipkovými viry, které jsou tvořeny až 8 genetickými segmenty, které se mohou přeskupit a přeorganizovat mnoha různými způsoby, je koronavirus mnohem jednodušší. Nejvýznamnější mutace, s jakou jsme se zatím setkali, proběhla na jediném místě: v proteinu ve výběžcích viru (spike protein), které vyčnívají z povrchu viru. Tento protein je klíčový pro šíření covid-19. Jeho tvar umožňuje, aby se virus mohl přichytit k lidským buňkám. Pokud se spike protein promění jen trochu, může se ještě účinněji vázat k buňkám (takže virus bude přesnosnější) nebo pro imunitní systém může být obtížnější se na něj zaměřit (takže lidé budou k němu náchylnější). Pokud se však změní více, nemusí už být virus schopen získat vstup do buňky, což je pro jeho životní cyklus klíčové.  Tato omezená kapacita pro změnu může vysvětlovat, proč vidíme na různých místech se objevovat stále ty samé mutace místo spousty jiných samostatných variací. Kmeny B.1.1.7 (který byl původně zjištěn ve Velké Británii) a B.1.351 (který se poprvé objevil v JAR) se vyvíjely každý nezávisle, přesto mají společnou řadu stejných mutací. U těchto specifických mutací jasně existuje něco, co jim pomáhá být úspěšnější než jiné viry. Někteří odborníci si myslí, že už jsme možná viděli ty nejzávažnější mutace, kterých je virus schopen. Ale covid-19 nás překvapil už dříve, takže nás může překvapit znovu.

 

Virus se mění, ale cesta k ukončení pandemie zůstává stejná.

V průběhu posledního roku odborníci v oblasti zdraví stále nějakým způsobem opakují stejnou zprávu: musíme covid-19 zvládnout a omezit, jak nejlépe dokážeme, dokud nebude k dispozici vakcína pro každého. Dobrá zpráva je, že mnoho vakcín, které se dnes používají, podle všeho předcházejí vážnému průběhu nemoci, a to také u nových variant viru. Za to vděčíme skutečnosti, že jsou vakcíny obecně účinné. Stále však potřebujeme mnoho dalších dat o tom, jak je která vakcína účinná proti různým variantám, ale mnohá první data jsou uklidňující (především z Izraele, kde je už mnoho lidí očkováno, a dominantní je zde kmen B.1.1.7). Velká otázka dnes je, jestli bude potřeba aktualizovat vakcíny, aby se dokázaly zacílit na nové varianty. Regulátoři a společnosti vyrábějící léky pracují na modifikované vakcíně, která by mohla být k dispozici za pár měsíců, pokud to bude považováno za nutné. V USA, kde bude pravděpodobně většina lidí očkována do konce léta, budou někteří lidé potřebovat dostat druhou podpůrnou dávku, která je bude chránit před kmeny viru. Zatím je klíčové dodržovat doporučená opatření. Nejlepší způsob, jak zabránit vzniku nových variant, je zastavit přenos viru úplně. Zůstaneme-li bdělí a budeme-li dodržovat společenský odstup, nosit roušky a necháme-li se očkovat, dosáhneme konce pandemie mnohem dříve.

 

Kvůli variantám viru je tím důležitější, aby byly vakcíny dostupné všude ve světě.

Covid-19 kdekoli ve světě představuje hrozbu pro zdraví i na jiných místech. To platí pro původní virus, a také pro jeho varianty. Čím více je virus, který způsobuje covid-19, rozšířený ve světě, tím více má příležitostí se vyvíjet – a vytvořit nové způsoby jak si poradit s naší obranou proti němu. Pokud nedostaneme vakcínu do každého kouta světa, budeme muset žít s možností, že se vytvoří ještě mnohem horší kmen viru. Dokonce může vzniknout nová varianta, která se dokáže vyhnout všem existujícím vakcínám. A to nikdo nechce. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je dostat vakcínu ke každému, kdo ji potřebuje, ať žije kdekoli. Proto naše nadace (tj. nadace Billa Gatese) spolupracuje s vládami, s výrobci vakcín, s organizacemi, jako je CEPI a Gavi, Vaccine Alliance, a s dalšími, abychom dostali vakcíny proti covid-19 do zemí s nízkými příjmy prostřednictvím iniciativy nazvané COVAX.

COVAX oznámila, že bude schopna do poloviny roku 2021 dodat 300 mil. dávek. To je skvělá zpráva, ale bude potřebovat mnohem více, pokud skutečně chceme potlačit hrozbu covid-19. Doufám, že bohatý svět bude nadále podporovat práci iniciativy COVAX, i když se v některých částech světa v létě život začne vracet do normálu.

 

Můžeme se poučit pro příště

Varianty viru jsou nevyhnutelné. Pokud bychom se někdy znovu ocitli ve scénáři pandemie, kdy by se nějaký patogen rozšířil po celém světě, měli bychom očekávat, že uvidíme, že se adaptuje, aby přežil naše pokusy ho zastavit, tak jako jsme to viděli u covid-19. Doufám, že rozdíl bude příště spočívat v tom, že budeme lépe připravení, abychom varianty odhalili dříve. Klíčové bude genetické sekvenování v kombinaci s lepším dohledem. Pokud byste právě teď byli pozitivně testováni na covid-19, je možnost, že Váš testovací vzorek bude vybrán pro sekvenování. To umožňuje vědcům vidět přesný 30 000 písmenný kód, který tvoří genetickou informaci („instrukce“) virové RNA. Tento kód se nahraje do databáze, kde počítač srovná virus ve Vašem vzorku se všemi dalšími kmeny v oběhu.

Pokud byste měli nový kmen, který se začíná vyskytovat ve Vaší oblasti, vědci mohou srovnat sekvenci dat s mírou přenosu, úmrtnosti a hospitalizace, aby věděli, jestli je třeba se obávat.

Vědci musí uplatňovat systematický přístup, aby varianty zachytili brzy. Někteří odborníci si myslí, že potřebujeme sekvenovat min. 5 % všech testovaných vzorků, abychom dostali přesný obrázek, jak patogen mutuje – ačkoli sekvenování velkého počtu vzorků samotné nestačí. Velká Británie analyzovala téměř 8 % svých testů a spojila tato data se schopností dohledu, což umožnilo vidět, že se kmen B.1.1.7 šíří mnohem rychleji a je mnohem více nebezpečný (smrtelný). Jihoafrická republika mohla rychle vidět, jak vakcíny zabraly na kmen B.1.351, když srovnala výsledky z klinických testů se sekvenovanými daty. Nástroje, které uplatňujeme na monitorování variant viru při pandemii, se ukážou jako neocenitelné ještě dlouho poté, co bude nejhorší covid-19 za námi. Široké sekvenování by mělo být součástí každého plánu přípravy na (nějakou) příští pandemii. Pokud provádíte dostatečné množství sekvenování a srovnávání těchto dat s dalšími opatřeními, můžete odhalit znepokojivé varianty hned, jak se objeví.  

Čím dříve zjistíte změnu, tím více času budete mít na její prostudování a – pokud bude potřeba – na „doladění“ vakcíny a léčebných postupů, aby účinkovaly na změny. Není pochyb o tom, že varianty viru komplikují naše úsilí ukončit tuto pandemii. I když to nejhorší už bude za námi, budeme muset zůstat obezřetní. Naštěstí víme, co máme dělat, abychom zastavili jejich vzniku. Prozatím to nejlepší, co můžete udělat, je chránit sebe, dodržovat zdravotní předpisy a nechat se očkovat, jakmile budete na řadě.  

Bill Gates 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *