Sledování léků a léčby na nemoc Covid -19

Home Léky na Covid 19 Sledování léků a léčby na nemoc Covid -19

Pandemie Covid-19 je jednou z největších výzev, kterým moderní medicína kdy čelila. Lékaři a vědci se snaží najít léčbu a léky, které mohou zachránit životy infikovaných lidí a možná jim dokonce zabránit v nemoci.

Níže je uveden aktualizovaný seznam 22 nejdiskutovanějších způsobů léčby koronaviru. Zatímco někteří shromažďují důkazy o tom, že jsou efektivní, většina z nich je stále v raných fázích výzkumu. Na Covid-19 zatím neexistuje žádný lék. Pouze jedna léčba, lék nazývaný remdesivir, byl schválen FDA pro tuto chorobu a výzkum naznačuje, že může pacientovi poskytnout jen mírný přínos. FDA udělil povolení nouzového použití některým dalším léčb​ám​, ale jejich účinnost proti Covid-19 musí být ještě prokázána ve velkých randomizovaných klinických studiích. Vědci také studují celou řadu dalších potenciálních způsobů léčby, ale většina z nich je stále v raných fázích výzkumu.

Blokování viru
Antivirotika mohou zastavit viry, jako je HIV a hepatitida C, v únosu našich buněk. Vědci hledají antivirotika, která působí proti novému koronaviru.

Remdesivir

Remdesivir, vyrobený společností Gilead Sciences pod značkou Velkury, je prvním lékem, který získal souhlas FDA pro léčbu Covid-19. Funguje tak, že interferuje s tvorbou nových virů a vkládá se do nových virových genů. Remdesivir byl původně testován jako antivirotikum proti ebole a hepatitidě C, jen aby přinesl nevýrazné výsledky. Randomizovaná kontrolovaná studie zveřejněná v květnu však dospěla k závěru, že se snížila doba zotavení lidí hospitalizovaných s Covid-19 z 15 na 11 dní. (Studie definovala zotavení jako „buď propuštění z nemocnice, nebo hospitalizaci pouze pro účely kontroly infekce.“) Studie neprokázala žádný vliv na úmrtnost.

FDA na tyto údaje reagovala v květnu vydáním​ ​nouzového povolení pro použití remdesiviru u kriticky nemocných pacientů, kteří potřebují doplňkový kyslík. V srpnu rozšířili toto schválení poté, co vědci zjistili, že u pacientů s méně závažnými formami Covid-19 se zdálo, že mají mírný prospěch z pětidenního léčebného kurzu remdesiviru. Revidované schválení umožňuje použití léku u všech pacientů hospitalizovaných s přípravkem Covid-19, bez ohledu na to, jak závažné je jejich onemocnění. Tento krok kritizovali někteří odborníci, kteří uvedli, že FDA rozšířil používání remdesiviru bez pádných důkazů, které by změnu podpořily. 3. října lékaři, kteří ošetřovali prezidenta Trumpa, uvedli, že zahájil pětidenní kurz intravenózního remdesiviru. 22. října FDA plně schválila​ ​k léku pro použití u pacientů ve věku 12 let a starších.

I se schválením zbývá zjistit, jak užitečný je remdesivir jako léčba proti Covid-19. V říjnu zveřejnila Světová zdravotnická organizace výsledky dosud největšího randomizovaného klinického hodnocení na remdesiviru v rukopisu, který dosud nebyl publikován v recenzovaném časopise. Když vědci dali lék 2750 pacientům hospitalizovaným pro Covid-19, dostali neuspokojivé výsledky. Remdesivir neprokázal žádné snížení úmrtnosti, udržení pacientů mimo ventilaci nebo zkrácení pobytu v nemocnici. Zatímco někteří odborníci kritizovali, jak byla studie navržena, většina souhlasila s tím, že remdesivir by mohl nejlépe fungovat u pacientů, kteří jsou dříve v průběhu onemocnění. V říjnu společnost Gilead Sciences uvedla, že remdesivir dosud letos přinesl tržby ve výši 873 milionů USD.

Favipiravir

Favipiravir, původně navržený k potlačování chřipky, blokuje schopnost viru kopírovat svůj genetický materiál. V březnu uvedený lék může pomoci očistit koronavirus z dýchacích cest. Nyní probíhají větší randomizované studie.

Molnupiravir

Molnupiravir (také známý jako MK-4482 a dříve EIDD-2801) je další antivirotikum původně určené k boji proti chřipce. Společnosti Ridgeback Biotherapeutics a Merck spolupracují na jeho vývoji jako léčby pro Covid-19. Molnupiravir přinesl slibné výsledky proti novému koronaviru ve studiích letos na jaře v buňkách a na zvířatech. V říjnu zahájily společnosti dvě studie fáze 2/3, aby zjistily, zda může snížit úmrtnost a urychlit zotavení pacientů. Na rozdíl od remdesiviru, který se musí podávat intravenózně, lze molnupiravir polykat jako pilulku – potenciální výhoda pro zastavení nemoci v rané fázi její progrese.

Rekombinantní ACE-2

Chcete-li vstoupit do buněk, musí je nejdříve odemknout koronavirus – což je úspěch, kterého dosáhne zachycením na lidský protein zvaný ACE-2. Vědci vytvořili umělé proteiny ACE-2, které by mohly fungovat jako návnady, lákající koronavirus od zranitelných buněk. Rekombinantní proteiny ACE-2 ukázaly slibné výsledky v experimentech na buňkách, ale dosud ne u zvířat nebo lidí.

Ivermektin

Po celá desetiletí sloužil Ivermektin jako silný lék k léčbě parazitických červů. Lékaři jej používají proti říční slepotě a dalším chorobám, zatímco veterináři dávají psům jinou formulaci, aby zabránili dirofilárii. Studie na buňkách naznačují, že Ivermektin může také zabíjet viry. Vědci však dosud nenašli důkazy ve studiích na zvířatech nebo na lidských studiích, že by mohla léčit virová onemocnění. Výsledkem je, že Ivermektin není schválen k použití jako antivirotikum.

V dubnu australští vědci uvedli, že lék blokoval koronaviry v buněčných kulturách, ale používali dávku, která byla tak vysoká, že by mohla mít u lidí nebezpečné vedlejší účinky. FDA okamžitě vydal varování proti užívání léků na zvířata k léčbě nebo prevenci Covid-19. “Tyto léky na zvířata mohou lidem vážně ublížit,” varovala agentura.

Od té doby byla zahájena řada klinických studií, aby se zjistilo, zda bezpečná dávka Ivermektinu může bojovat s přípravkem Covid-19. Například v Singapuru provádí Národní univerzitní nemocnice zkoušku pro 5 000 osob, aby zjistila, zda může zabránit nakažení lidí. Od této chvíle neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že to funguje. Pokyny pro léčbu NIH Covid-19 doporučují, aby se na onemocnění nepoužíval Ivermektin, s výjimkou klinického hodnocení. V Latinské Americe je však Ivermektin stále častěji předepisován, a to k úzkosti odborníků na nemoci.

Oleandrin

Oleandrin je sloučenina produkovaná oleandrovým keřem. Může způsobit nepravidelný srdeční rytmus, což činí rostlinu nebezpečnou při požití. Ale mnoho rostlinných sloučenin – dokonce i některé potenciálně smrtelné – se ukázalo jako lékařsky užitečné, a tak vědci zkoumali oleandrin jako možnou léčbu rakoviny. Americký armádní lékařský výzkumný ústav infekčních nemocí testoval oleandrin na buňkách infikovaných koronaviry v květnu, experimenty však nebyly přesvědčivé. Vědci ze společnosti Phoenix Biotechnology, společnosti se sídlem v San Antoniu, a lékařské pobočky University of Texas v Galvestonu poté zveřejnili studii, která zjistila, že je účinná v kultuře opičích ledvinových buněk infikovaných koronavirem. Studie dosud nebyla publikována ve vědeckém časopise.

V červenci se Mike Lindell, výkonný ředitel společnosti My Pillow, dárce prezidentu Trumpovi a investorovi společnosti Phoenix, zúčastnil setkání v Bílém domě, kde diskutoval o použití oleandrinu proti Covid-19.

Ale většina sloučenin, které ničí viry v buněčných kulturách, selhává při dalším testování na zvířatech nebo lidech. A co víc, odborníci se kvůli toxicitě rostliny obávají o bezpečnost oleandrinu jako léčby koronaviru. Společnost Phoenix Biotechnology zvažuje prodej oleandrinu jako volně prodejného doplňku. Spotřebitelé by si měli být vědomi, že neexistují žádné důkazy o tom, že je bezpečný nebo účinný proti koronaviru u lidí.

Lopinavir a ritonavir

Před dvaceti lety FDA schválila tuto kombinaci léků k léčbě HIV. Nedávno je vědci vyzkoušeli na novém koronaviru a zjistili, že zastavili replikaci viru. Klinické studie u pacientů se však ukázaly zklamáním. Začátkem července Světová zdravotnická organizace pozastavila pokusy s pacienty hospitalizovanými pro Covid-19. Nevyloučili studie, aby zjistili, zda léky mohou pomoci pacientům, kteří nejsou dostatečně nemocní, aby byli hospitalizováni, nebo zabránit tomu, aby lidé vystavení novému koronaviru onemocněli. Také by mohla hrát roli v určitých kombinovaných léčbách.

Hydroxychlorochin a chlorochin

Němečtí chemici syntetizovali chlorochin ve 30. letech jako lék proti malárii. Méně toxická verze zvaná hydroxychlorochin byla vyvinuta v roce 1946 a později byla schválena pro další nemoci, jako je lupus a revmatoidní artritida. Na začátku pandemie Covid-19 vědci zjistili, že oba léky mohou zastavit replikaci koronaviru v buňkách.

Od té doby prošli bouřlivou jízdou. Několik malých studií na pacientech nabídlo určitou naději, že hydroxychlorochin může léčit Covid-19. Světová zdravotnická organizace zahájila v březnu randomizovanou klinickou studii, aby zjistila, zda je skutečně bezpečná a účinná pro Covid-19, stejně jako Novartis a řada univerzit. Prezident Trump mezitím opakovaně propagoval hydroxychlorochin na tiskových konferencích, hovořil o tom jako o „herním měniči“, a dokonce to vzal sám . FDA dočasně udělil nouzové povolení hydroxychlorochinu pro použití u pacientů s Covid-19 – což oznamovatel později prohlásil za výsledek politického tlaku. V návaznosti na nově nalezenou reklamu na tuto látku vzrostla poptávka, což vedlo k nedostatku lidí, kteří se při léčbě jiných nemocí spoléhají na hydroxychlorochin.

Podrobnější studie však byly zklamáním. Studie na zvířatech, jako jsou opice a myši, nenalezly žádné důkazy o tom, že hydroxychlorochin zastavil onemocnění. Randomizované klinické studie zjistily, že hydroxychlorochin nepomohl lidem s Covid-19 zlepšit se nebo zabránit zdravým lidem v kontrahování koronaviru. Další randomizovaná klinická studie zjistila, že podávání hydroxychlorochinu lidem hned po diagnostikování Covid-19 nesnížilo závažnost jejich onemocnění. (Jedna rozsáhlá studie, která dospěla k závěru, že droga je také škodlivá, byla později zatažena .) Světová zdravotnická organizace, National Institutes of Health a Novartis od té doby zastavily studie vyšetřující hydroxychlorochin jako léčbu Covid-19 a FDA zrušila jeho nouzové schválení. FDA nyní varuje, že lék může při léčbě Covid-19 způsobit řadu závažných vedlejších účinků na srdce a další orgány.

V červenci zveřejnili vědci v nemocnici Henryho Forda v Detroitu studii, která zjistila, že hydroxychlorochin byl spojen se snížením úmrtnosti u pacientů s Covid-19. Prezident Trump studii na Twitteru pochválil, ale odborníci o ní pochybovali. Studie nebyla randomizovanou kontrolovanou studií, ve které někteří lidé dostali místo hydroxychlorochinu placebo. Výsledky studie nemusí být způsobeny tím, že látka zabíjí virus. Místo toho mohli lékaři látku podat lidem, kteří byli méně nemocní, a tak se stejně pravděpodobně uzdravili.

Navzdory negativním výsledkům pokračovala řada hydroxychlorochinových studií, i když většina z nich je malá a testovala několik desítek nebo několik stovek pacientů. Nedávná analýza společností STAT a Applied XL zjistila více než 180 probíhajících klinických studií testujících hydroxychlorochin nebo chlorochin pro léčbu nebo prevenci přípravku Covid-19. I když je jasné, že léky nejsou všelékem, je teoreticky možné, že by mohly poskytnout určitou výhodu v kombinaci s jinými způsoby léčby, nebo pokud jsou podávány v časných stádiích onemocnění. Pouze dobře navržené studie mohou určit, zda tomu tak je. Pokyny pro léčbu NIH pro Covid-19 prozatím doporučují proti použití hydroxychlorochinu kromě klinických studií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *